Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 4. 2017
na poslední chvíli

Evakuace v Sýrii: Z obléhaných měst uniknou tisíce lidí do bezpečí

Evakuace Aleppa
Zdroj: Enex

V Sýrii začíná hromadná evakuace civilistů. K záchranné operaci, která zachrání tisíce lidí, se dohodla syrská opozice s vládou. Do bezpečí uniknou obyvatelé vesnic ohrožovaných povstalci a na oplátku mohou odejít lidé ze dvou měst obléhaných vládními jednotkami.

 Dnes probíhá v Sýrii hromadná evakuace desetitisíců civilistů ze čtyř obléhaných měst a vesnic. Tito lidé jsou již měsíce ohroženi na životě. Podle domluvy Asadova režimu a rebelů odcházejí obyvatelé šíítských vesnic Fua a Kafrájí, které jsou ohrožované povstalci a lidé ze dvou sunnitských měst Zabadání a Madája, které jsou naopak obléhané Asadovými jednotkami.

 


Šíítské vesnice Fua a Kafrája se nacházejí v provincii Idlíb na severu Sýrie. Už více než rok jsou obklíčené nejen povstalci, ale také radikálními džihádisty. Naproti tomu sunnitská města Zabadání a Madája se nachází poblíž hlavního města Damašku a jsou obléhané vládou společně s vojáky libanonského Hizballáhu.

 


Podle portálu BBC hrozí v obklíčených oblastech nedostatek potravin a tak se umožnilo civilistům odejít, aby si zachránili život. Již minulý měsíc uváděla OSN, že situace v daných městech je katastrofická a mnoho lidí již zemřelo v důsledku nedostatku potravin a léků.


Evakuace byla kvůli tomu domluvena přímo na mezinárodní úrovni. Kromě syrských rebelů a vlády k dohodě přispěl také Asadův spojenec Irán a dále Katar, který podporuje povstalce. Tento krok zachránil život mnoha lidem, nicméně OSN uvedla, že dalších téměř 700 000 lidí v Sýrii se nachází v obklíčených oblastech, kde hrozí každou chvíli hladomor.

 


Mezitím se v Moskvě sešli ministři zahraničí Ruska, Sýrie a Iránu. Tato koalice se sešla poprvé od zbombardování syrské letecké základny americkou armádou, která tak učinila kvůli podezření, že Asadova vláda použila chemické zbraně. Syrský prezident ale odmítl, že by nařídil chemický útok a tvrdí, že obvinění je vykonstruované.

 

mk TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.4. | 11:56 allanaldik
3
Bezpeci naporad je evropa a VSICHNI sem jdou a pak terorizuji evropu a to ze ji ...
14.4. | 11:30 truthwillprevail
0
Naproti tomu sunnitská města Zabadání a Madája se nachází poblíž hlavního města ...
14.4. | 13:52 wp2t
2
Náhlasit nevhodný komentář
Amíci si prostě udržujou naživu své oblíbené "umírněné" a jimi hojně podporované teroristy.
14.4. | 13:51 wp2t
1
Náhlasit nevhodný komentář
To je tragikomedie jak má být. Stejně jako z Aleppa mohlo odejít americkým svobodným koridorem 10 tisíc civilistů a pak se nečekaně objevila nová armáda IS, která znovu obsadila Palmýru, kde už jednou ničili starověké památky. Kampak se ti "civilisti" přesunou teď. Hamba takové komedie, ...
14.4. | 12:19 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Američtí ozbrojenci (opozice) to nechtěla udělat zadarmo.Asad musel dát záruku že se ozbrojencům nic nestane. Ozbrojenci díky tomu mohou opustit současné stanoviště a přesunout se jinam.Ale média přece nechtějí aby lidé věděli,že šlo především o životy ozbrojenců kteří občany drželi jako živé štíty
14.4. | 12:18 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
Škoda že v článku opět není důležitá informace proč se tak strany dohodli. Ach jo.
14.4. | 11:56 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
Bezpeci naporad je evropa a VSICHNI sem jdou a pak terorizuji evropu a to ze ji vycucavaj ekonomicky uz je bezny od tech muslimskych poloopic a pak nas vrazdi protoze se jim nelibi ze jsme krestane a oni uz tisic let bojuji proti krestanum a ted nas miluji a vzapeti vrazdi. To si hrejem na hrudi.
14.4. | 11:33 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Irácká armáda při osvobozování západního Mosulu nachází válečné zásoby islamistů. Ve skladech jsou ukryté tisíce pytlů s municí a chemikáliemi k výrobě bomb nebo rakety.
14.4. | 11:30 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Naproti tomu sunnitská města Zabadání a Madája se nachází poblíž hlavního města Damašku a jsou obléhané vládou společně s vojáky libanonského Hizballáhu.Tak jsou snad v bezepčí, néééé.