Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Publikováno 7. 3. 2018
Vydala varování

Evropská komise hodnotila státy EU: Česko má co zlepšovat!

Smutný důchodce
Zdroj: Profimedia
Česko má stárnoucí populaci, což může způsobit ekonomické problémy (ilustrační foto)

Evropská komise (EK) varovala Itálii, Chorvatsko a Kypr, že jejich hospodářství je v nadměrné nerovnováze. S nerovnováhou, byť v menší míře, se potýká také osm dalších zemí. Komise to uvedla v hodnocení situace členských států, které je součástí každoročního cyklu koordinace hospodářské a fiskální politiky Evropské unie.

Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis po dnešním jednání komise připomněl, že evropské hospodářství nyní roste nejrychleji za poslední desetiletí.

 

"Roste míra investic, zaměstnanost je na rekordních úrovních a nezaměstanost skoro na míře před krizí. Snížil se podíl lidí s rizikem sociálního vyloučení, zlepšují se veřejné finance a bankovní sektor se uzdravuje," vypočetl.

 

Právě v takové chvíli ale podle něj platí, že silné jsou takové ekonomiky, které účinným způsobem řeší své vlastní slabé stránky. "A přesně taková by měla být naše další strategie na národní i evropské úrovni," podotkl.

 

Komise dnes zlepšila hodnocení stavu ekonomiky Francie, Portugalska a Bulharska, nerovnováha ale v těchto zemích dál přetrvává. Upozornění míří také do Německa, Irska, Nizozemska, Španělska a Švédska. Z 12 států bloku, jejichž hospodářství komise kvůli možné makroekonomické nerovnováze prověřovala od loňského listopadu, bylo jen v případě Slovinska konstatováno, že žádná nerovnováha nehrozí.

 

 

V analýze české ekonomiky Evropská komise poukazuje na složitost daňového systému a horšící se fiskální udržitelnost kvůli výdajům spojeným se stárnoucí populací.

 

Po analýze stavu v jednotlivých státech bloku, která dnes byla zveřejněna, je na členských zemích EU, aby do dubna představily své hospodářské priority na letošní rok. Komise následně v květnu na základě nynějších materiálů předloží svá konkrétní doporučení, jaké úpravy a reformy by jednotlivé země měly udělat ke zlepšení výkonu své ekonomiky.

epa tn.cz / ČTK