Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 5. 2017
ANKETA Střepiny

Evropská unie nám vzala rum a máslo! Co dalšího změnila?

Zdroj: TV Nova

Bez oslav a ohňostrojů si právě teď v květnu připomínáme třinácté výročí vstupu Česka do Evropské unie. Na pozadí diskusí o tom, jak ji budou Britové opouštět, se dá polemizovat, jestli nám více dala nebo vzala.

Anketa

Česko je třináctým rokem na palubě Evropské unie. Dala nám víc, než vzala?

Hlasovalo 6542 lidí.

Tisíce kilometrů nových a rekonstruovaných silnic a železnic. Osm set kilometrů nových cyklostezek, 500 nových autobusů nebo tramvají a na 130 tisíc nových pracovních míst. Nové kanalizace, čističky, ale také levnější letenky, volný pohyb osob a zrušení hraničních kontrol nebo možnost studovat v zahraničí. To je jen malý výčet toho, co nám Evropská unie za 13 let soužití s ní dala.


I když to na první pohled vypadá, že členství v Evropském VIP klubu je zlatý důl, podle průzkumů mu věří jen 37 % Čechů, dalších 39 % na Unii nemá žádný názor.

 


Nás Čechy vytáčí, když nám Unie bere něco ryze českého a tradičního. Na kauzy pomazánkového másla, tuzemského rumu a třeba žárovek nebo vysavačů si vzpomene každý - psali jsme ZDE. Koneckonců, co je pro nás vlastně důležitější? To, že výrobek, který máme v lednici, má trochu jiný název, ale chutná pořád stejně? Nebo reálné hmatatelné věci, které nám zlepší a zjednoduší život?


Třeba evropské peníze. Dotace jsou sice jedna velká a dost kontroverzní kapitola, ale čísla mluví poměrně jasně. Za 13 let členství jsme od Unie zinkasovali v přepočtu více než půl bilionu korun."Některé dotace mohou mít své opodstatnění. Nedávno jsem se projížděl po cyklostezce. Podél ní vznikají hospůdky, restaurace. To přispívá k rozvoji té lokality - k rozvoji toho regionu", říká ekonom Lukáš Kovanda. 

 

Jiří Weigl má jiný názor. "Za úspěch se přestává považovat zisk, produktivita, konkurenceschopnost. Ale čerpání a dotace. Když se podíváme, kolik nesmyslných, umělých projektů čerpá tyto zdroje - tak bychom si všichni pomohli, kdybychom se jich mohli zbavit," říká výkonný ředitel Institutu Václava Klause .  

 

Těžko ale kritizovat Brusel za to, že dotace u nás zvýšily korupci nebo se utratily za nesmyslné projekty. Za využití daru nezodpovídá dárce, ale příjemce. Takže pokud se u nás evropské peníze rozkradou, můžeme si za to sami.Rekordně nízká podpora, která teď osmadvacítku - hlavně po Brexitu a uprchlické krizi trápí, je tak pro Brusel rozhodně varováním, že by měl fungovat srozumitelněji a víc řešit to, co lidi doopravdy trápí. Přesto Evropské unii nemůžeme odepřít, že nám toho za těch 13 let dost dala. A co si o členství Česka myslíte vy? Hlasujte v anketě. 

TN.cz/vem