Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 5. 2017
ANKETA Střepiny

Evropská unie nám vzala rum a máslo! Co dalšího změnila?

Zdroj: TV Nova

Bez oslav a ohňostrojů si právě teď v květnu připomínáme třinácté výročí vstupu Česka do Evropské unie. Na pozadí diskusí o tom, jak ji budou Britové opouštět, se dá polemizovat, jestli nám více dala nebo vzala.

Anketa

Česko je třináctým rokem na palubě Evropské unie. Dala nám víc, než vzala?

Hlasovalo 6538 lidí.

Tisíce kilometrů nových a rekonstruovaných silnic a železnic. Osm set kilometrů nových cyklostezek, 500 nových autobusů nebo tramvají a na 130 tisíc nových pracovních míst. Nové kanalizace, čističky, ale také levnější letenky, volný pohyb osob a zrušení hraničních kontrol nebo možnost studovat v zahraničí. To je jen malý výčet toho, co nám Evropská unie za 13 let soužití s ní dala.


I když to na první pohled vypadá, že členství v Evropském VIP klubu je zlatý důl, podle průzkumů mu věří jen 37 % Čechů, dalších 39 % na Unii nemá žádný názor.

 


Nás Čechy vytáčí, když nám Unie bere něco ryze českého a tradičního. Na kauzy pomazánkového másla, tuzemského rumu a třeba žárovek nebo vysavačů si vzpomene každý - psali jsme ZDE. Koneckonců, co je pro nás vlastně důležitější? To, že výrobek, který máme v lednici, má trochu jiný název, ale chutná pořád stejně? Nebo reálné hmatatelné věci, které nám zlepší a zjednoduší život?


Třeba evropské peníze. Dotace jsou sice jedna velká a dost kontroverzní kapitola, ale čísla mluví poměrně jasně. Za 13 let členství jsme od Unie zinkasovali v přepočtu více než půl bilionu korun."Některé dotace mohou mít své opodstatnění. Nedávno jsem se projížděl po cyklostezce. Podél ní vznikají hospůdky, restaurace. To přispívá k rozvoji té lokality - k rozvoji toho regionu", říká ekonom Lukáš Kovanda. 

 

Jiří Weigl má jiný názor. "Za úspěch se přestává považovat zisk, produktivita, konkurenceschopnost. Ale čerpání a dotace. Když se podíváme, kolik nesmyslných, umělých projektů čerpá tyto zdroje - tak bychom si všichni pomohli, kdybychom se jich mohli zbavit," říká výkonný ředitel Institutu Václava Klause .  

 

Těžko ale kritizovat Brusel za to, že dotace u nás zvýšily korupci nebo se utratily za nesmyslné projekty. Za využití daru nezodpovídá dárce, ale příjemce. Takže pokud se u nás evropské peníze rozkradou, můžeme si za to sami.Rekordně nízká podpora, která teď osmadvacítku - hlavně po Brexitu a uprchlické krizi trápí, je tak pro Brusel rozhodně varováním, že by měl fungovat srozumitelněji a víc řešit to, co lidi doopravdy trápí. Přesto Evropské unii nemůžeme odepřít, že nám toho za těch 13 let dost dala. A co si o členství Česka myslíte vy? Hlasujte v anketě. 

TN.cz/vem

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.5. | 12:43 truthwillprevail
5
Dotace = nástroj korupce, plýtvání peněz, pokřivení ekonomiky, nespravedlivé ...
17.5. | 15:03 Roman Skala
-1
Nevzala nám rum. Odnaučila nás podvádět a naučila nazývat věci správným ...
31.5. | 21:02 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Místo toho, abychom s penězi dělali to, co potřebujeme MY, tak je nasypeme do Bruselu, aby nám je laskavě vrátili na to, co chtějí ONI a MY ještě k tomu museli přidat další svoje peníze! Nereálné termíny a nesmyslné administrativní překážky způsobili obrovské předražení projektů a korupci!
17.5. | 15:03 Roman Skala
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nevzala nám rum. Odnaučila nás podvádět a naučila nazývat věci správným výrazem. Srračka z brambor nemůže mít stejný název jako nápoj ze třtiny.
17.5. | 13:08 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Evropská unie nám vzala rum a máslo? Ale to není to hlavní že?
17.5. | 13:07 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
Taky je důležité pochopit, že to nebude do nekonečna až se přidají další chudé státy, už nebude EU tak vstřícná a jednou bude ČR platit více než dostane, je to přímo EU program. Lidem není tenhle fakt vůbec vysvětlený
17.5. | 13:02 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
EU dotace slouží i k tlaku na státy včetně ČR, nebudete poslouchat pak nic nedostanete a narkoman potřebuje svojí dávku. Čím více, čím déle bude ČR čerpat dotace tím více bude závislá, tím více bude neuváženě rozhazovat.
17.5. | 12:52 ladmato
4
Náhlasit nevhodný komentář
Jenom půl bilionu? Čekal jsem za těch 13 let mnohem víc. Ztrátu suverenity a bruselský diktát jsme prodali jen za 500 miliard? Z toho se půlka rozkradla a nebo vyhodila za nesmyslné předražené projekty.
17.5. | 12:47 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ty silnice a další projekty by byly i bez těch dotací, protože velká část dotací není využito ekonomicky a finančně výhodně, taky velkou část platíme z naších kapes a ty peníze mohly být využité výhodněji..
17.5. | 12:46 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ty silnice a další projekty by byly i bez těch dotací, protože velká část dotací není využito ekonomicky a finančně výhodně, taky velkou část platíme z naších kapes a ty peníze mohli být využité výhodněji..
17.5. | 12:43 truthwillprevail
5
Náhlasit nevhodný komentář
Dotace = nástroj korupce, plýtvání peněz, pokřivení ekonomiky, nespravedlivé rozdělování, závislost, nezdravá ekonomika. Jestli někdo dotace považuje za výhodu, je prostě nezasvěcený.