Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 10. 2017
Finanční podpora

Evropští lídři chtějí do Turecka posílat méně peněz. I kvůli puči

Angela Merkelová
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Ilustrační snímek

Evropská komise se začne zabývat možnostmi, jak snížit finanční pomoc, která nyní putuje do Turecka v souvislosti s jednáními o vstupu země do Evropské unie. Novinářům to po konci prvního dne jednání summitu EU řekli německá kancléřka Angela Merkelová i rakouský předseda vlády Christian Kern.

Německá kancléřka na briefingu označila stav lidských práv v Turecku za nepřijatelný, zdůraznila ovšem také, že dialog s Ankarou by měl pokračovat.


"Otázkou vztahů s Tureckem jsme se zabývali důkladně, byla to velmi dobrá diskuse," řekl novinářům při odchodu předseda rakouské vlády. Vztahy s Tureckem, které je pro EU klíčové kvůli zvládání migrační krize, řešili šéfové států a vlád bloku při pracovní večeři.Poté, co právě dohoda o migraci dala diskusím s Tureckem novou dynamiku, zchladil vzájemné vztahy opět pokus o vojenský puč v zemi a především následný posun vlády v Ankaře k autoritářskému režimu. V Německu, jehož několik občanů bylo v Turecku zatčeno, se věc stala také součástí domácí politické kampaně v nedávných parlamentních volbách.


Diplomaté už před čtvrtečním jednáním připustili možnost snížení peněz z předvstupní podpory Turecka. Ale také zdůraznili, že podobný krok se nemá dotknout prostředků, kterými unie podporuje miliony syrských uprchlíků v zemi.

tn.cz / ČTK
Reklama