Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 1. 2018
Globální oteplování

Evropu loni drtily stovky tornád. A bude hůř, varují meteorologové!

Tornádo - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

V Evropě se loni vyskytlo přes šest set tornád. Průměrně se přitom podle meteorologů objeví kolem tří set těchto jevů ročně. Na rostoucí počet tornád si ale kvůli globálnímu oteplování budeme muset zvykat, říkají odborníci.

Hurikány i tornáda mají lidé spojeny spíše s americkým kontinentem. V poslední době se ale čím dál častěji objevují také v Evropě. Za rok 2017 zaznamenali meteorologové na starém kontinentu neuvěřitelných 616 tornád. Údaje vyplývají z databáze European Severe Weather Database.

 

Česku se podle dat loni tornáda vyhýbala, jedno se ale objevilo nedaleko Bratislavy nebo za hranicemi s Polskem. Nejvíce větrných vírů pozorovali lidé v přímořských oblastech, především v jižní a severozápadní Evropě.

 

 

Podle odborníků bychom si na zvyšující se počet tornád měli zvykat, přestože nárůst souvisí i s rozvojem technologií. "Každý má u sebe mobilní telefon s foťákem a kamerou. Před dvaceti lety jsme si nikdy nebyli jistí, zda škody opravdu způsobilo tornádo," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Tornáda se ale objevují čím dál častěji i kvůli globálnímu oteplování. "Klimatologové, kteří se zabývají klimatickou změnou, se ve svých zprávách přiklání k tomu, že extrémů a nebezpečných meteorologických jevů přibývá a bude přibývat," dodala Honsová.

 

 

S tím souvisí i odborník ze společnosti InMeteo. "Ve výsledku se tak nebezpečné projevy vyskytují častěji než dříve. Určitě to ovšem neznamená, že by se u nás ve středověku žádná tornáda nevyskytovala - dokonce existují i zmínky o těchto jevech v kronikách," doplnil David Prantl.

 

Tornáda nejsou podle expertů příliš předvídatelná. Pokud meteorologové vůbec nějakou výstrahu vydají, je to jen několik minut před jejich úderem. Naštěstí způsobuje spíše lokální škody, především na střechách a zdech domů.

epa TN.cz