Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2017 14:26
Demonstrace neonacistů

Evropu vyděsil pochod Poláků: "Čistá krev" skandovaly tisíce lidí!

Zdroj: Enex

Desetitisíce Poláků vyšly v sobotu do ulic Varšavy pod vlajkou nacionalistů. Demonstraci organizovala skupina radikálů, kteří požadují etnicky jednotné Polsko bez židů a muslimů. Dav skandoval různé rasistické pokřiky včetně "bílá Evropa" nebo "čistá krev".

Polsko si v sobotu připomínalo 99. výročí obnovení existence země. Do ulic Varšavy i dalších měst vyrazily statisíce lidí, většina chtěla jen v poklidu oslavit Den nezávislosti. Metropolí ale pochodovaly i tisíce rozzuřených Poláků, kteří vyděsili celou Evropu.

 

Z původně plánované akce, které se měly zúčastnit možná stovky neonacistů, se stala obrovská demonstrace. Pochodu se podle odhadů policie zúčastnilo asi 60 tisíc lidí, někteří dokonce přijeli z jiných zemí. Píše o tom portál Wall Street Journal.

 

Dav provolával rasistická a diskriminující hesla. Nad hlavami demonstrantů vlály vlajky s nacistickými a antisemitskými symboly, které se užívaly ve 30. letech. Nechyběl ani červený kouř z dýmovnic.

 

Heslem pochodu se stalo spojení "chceme Boha", které v červencovém proslovu použil americký prezident Donald Trump. Pochází ale ze staré polské náboženské písně, kterou si nacionalisté vykládají po svém.

 

 

Při pochodu desetitisíce lidí požadovaly etnicky "čisté" Polsko bez židů a muslimů. Mnoho demonstrantů prohlásilo, že k neonacistům ani rasistům nepatří, ale provolávaná hesla jim nevadí. "Je tu pár nacionalistů a fašistů. Jsem s tím v pohodě, jsem jen rád, že tu můžu být," řekl třeba Mateusz.

 

Většina protestujících byli mladí lidé. Jen málokdo se jim dokázal postavit, našli se ale i tací, kteří protestovali za práva lidí s jiným vyznáním. "Každý rok je to horší. Teď se opravdu bojíme," svěřil se Jakub, který stál opodál s plakátem "Jsme polští židé".

 

Policii se naštěstí podařilo nesmiřitelné tábory držet od sebe a došlo pouze k menším potyčkám. Nakonec policisté zadrželi "pouhých" 45 lidí.

epa TN.cz
Reklama