Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.8. 2017 22:01
Kontinent se peče

Evropu zasáhla vlna velkých veder, teploty vystoupaly na 45 °C!

Zdroj: TV Nova

Evropa prožívá nejteplejší víkend roku. Na některých místech jižní Evropy teploměr ukázal přes 45 stupňů Celsia. Extrémní horka sužovala více než dvacítku zemí, šest z nich dokonce vydalo nejvyšší, takzvané rudé, varování před vedry.

V Římě bylo v poledne přes čtyřicet stupňů i ve stínu. Ani tak extrémní podmínky neodradily tisíce lidí, kteří vyrazili za památkami do rozžhavených ulic. Všichni se snaží ochladit, jak jen to jde. Čekat se musí i na ochlazení u veřejných kašen.

 

"To už je moc i na nás. Jsme z Brazílie. Tohle je ale úžasné místo," řekl médiím Brazilec Marcelo.

 

Nejvyšší varování před vysokými teplotami bylo vydané pro Itálii, Švýcarsko, Chorvatsko, Polsko, Francii a Španělsko. Zemí, ve kterých se teploty drží významně nad třicítkou, jsou ale dvě desítky.

 

Ve Vídni naměřili například 38 stupňů. Přečkat nejhorší hodiny v koupací lodi na Dunaji se ukázalo jako dobré volba.

 

 

"Je to v centru města a je vedro. Když je vám horko, stačí skočit do vody a ochladit se," chválí nápad Vídeňané.

 

Jedním z nejhorších míst pro tyto dny jsou dálnice. Několikahodinové kolony postihly řidiče v Rakousku, Itálii a tradičně i v Chorvatsku.

 

 

"Lidé by měli zůstat doma a mít i zavřená okna. Musejí hodně pít a úplně se vyhnout alkoholu. Vážně by na sebe teď lidi měli myslet víc a řídit se jednoduchými radami," doporučují záchranáři.

 

Na některých místech Španělska začaly úřady lidem rozdávat vodu zdarma. Extrémní teploty na téměř polovině kontinentu netrápí ale jen lidi. Obrovské škody hlásí především zemědělci. Italští vinaři už sklízejí, takto brzy vůbec poprvé.

vbo, Vladimír Kouba TN.cz