Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 4. 2018
Prach z Afriky

Evropu zasype písek ze Sahary! Takhle u nás ovlivní počasí

Prach se Sahary
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Písek ze Sahary se do Evropy dostává poměrně často

Lyžování na oranžovém sněhu, auta pokrytá tenkou vrstvou a špinavé prádlo na balkoně. I tak pociťují Evropané bouře, které na kontinent přinášejí písek ze Sahary. Kromě každodenního života ale ovlivňuje i počasí.

Písek ze Sahary se kvůli bouři a jižnímu proudění vzduchu nad Evropu dostal letos už poněkolikáté. "Nejvíce písku v atmosféře očekáváme na západě a severozápadě, může se ale dostat i do Evropy střední," uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

I když se zpráva nemusí zdát jako důležitá, saharský písek ovlivňuje i počasí u nás. "Zatímco numerické modely ukazují, že odpolední teploty vystoupají až na 24 stupňů, může být o poznání chladněji. Přes prachové částice totiž neprojde tolik slunečního svitu," vysvětlila Honsová.

 

Zrna mohou také podle meteorologů ve vzduchu působit jako kondenzační jádra, přibyde tedy oblačnosti a srážek. Třetí vliv na počasí už je o poznání příjemnější - alespoň na pohled. "Večer nabídne nádhernou podívanou, mohou se tvořit červánky," dodala meteoroložka.

 

 

Písek ze Sahary má ale také svá negativa. Může se vám hůře dýchat - především astmatikům, seniorům a lidem, kteří trpí dýchacími obtížemi. Prach může rozčílit i hospodyňky - pokud chtějí sušit vyprané prádlo venku, bude ihned špinavé.

 

"Písek z Alžírska nebo Tuniska není v Evropě nic neobvyklého, mnohem méně se k nám dostává ten ze stepi na Ukrajině. Nakonec ho vymyjí srážky, které v Česku v nejbližších dnech očekáváme pouze lokálně a spojené s bouřkami," uzavřela Honsová.

epa TN.cz
Reklama