Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.6. 2017 13:08
milionový podvod

Exekutor si měl nakrást 7 milionů! Podvedl i ministerstvo, jde sedět

Zdroj: TV Nova

Na šest let půjde do vězení bruntálský soudní exekutor Čeněk Bělasta, který podle Krajského soudu v Ostravě zpronevěřil více než sedm milionů korun. Poškozených jsou asi tři stovky. Dnes už bývalý exekutor peníze od dlužníků sice vymohl, ale už je neposlal věřitelům. Odsouzený muž navíc nesmí sedm let pracovat jako exekutor.

Šest let vězení a ještě o rok delší zákaz činnosti. Takový je trest pro bývalého exekutora, který podle obžaloby kradl peníze věřitelů i dlužníků dlouhých osm let. Zpronevěřil tak přes sedm milionů korun, které by měl podle rozsudku poškozeným do haléře vrátit.

 

Mezi třemi stovkami poškozených jsou kromě fyzických osob například také ministerstvo financí, město Krnov nebo jedna obec na Bruntálsku. Vymožené peníze neposílal exekutor také například dědicům či vyživovaným dětem. Peníze si podle žaloby nechával a poté je utratil.

 

 

Dva miliony korun tak zpronevěřil jedné bance, nejnižší částka, kterou si podle obžaloby nechal, byla devět korun. Když někdo z poškozených peníze urgoval, Bělasta mu je poslal. Na jeho exekutorském účtu nejčastěji zůstávaly srážky z platů, ale také výnosy z dražeb, o kterých se věřitelé často ani nedověděli.

 

Exekutor jim to totiž podle žalobkyně zatajil. U soudu odmítl vypovídat, na policii vinu popřel a označil se za nemajetného člověka.

Ondřej Požár/ lud TN.cz