Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.12. 2016 21:51
Proti demonstrantům

Exkluzivně: Reportér se dostal na cvičení policie! Jak vypadalo?

Zdroj: TV Nova

Štáb televize Nova dostal exkluzivní možnost zúčastnit se největšího cvičení policejních pořádkových jednotek za poslední roky. Reportér Ondřej Špalek se stal jedním z demonstrantů, kteří útočili na kordon těžkooděnců. Jak to během policejního zásahu vypadalo?

Demonstrace, fotbalové zápasy, vyklízení squatů. Reportér TV Nova Ondřej Špalek už natáčel hodně policejních zásahů, vždy ale zpovzdálí. Tentokrát se stal přímým účastníkem a při cvičení ve Zbirohu si zahrál na demonstranta.

 

Dům, který si policisté zvolili, měl představovat obsazený squat. Těžkooděnci dostali za úkol ho vyklidit. Ještě předtím se ale náš reportér dostal dovnitř a pomocí speciálních brýlí mohl všechno zachytit. Ve sklepích toho ale moc není. Navíc netrvalo dlouho a byl čelem ke zdi.

 

Demonstrace už je něco jiného. Nepovolenému pochodu, kterého se účastnil i reportér TV Nova, zastupuje cestu kordon těžkooděnců. A neobměkčí je ani "bojový" pokřik, který si zvolili - známá koleda Rolničky, rolničky.

 

 

Další zatarasení cesty už ale komparzisty rozpálilo do běla. Ozbrojili se a na policisty házeli vše, co měli po ruce. Legrace pro reportéra přestává vzápětí, kolem to začíná vybuchovat. Agrese roste, policisté zadrží první demonstranty.

 

"Zkouším kopat těžkooděncům do štítu. Nemají to moc rádi," popisuje Ondra. "Nakonec se vrhám na kordon. Špatný nápad," dodává. Naštěstí to odneslo jen odřené ucho, koneckonců je to "pouhé" cvičení.

 

Policisté při nich trénují taktiku, koordinaci a v neposlední řadě i to, jak udržet nervy na uzdě. Někdy je to ale těžké, jak si exkluzivně ověřil i reportér TV Nova. Těžkooděnci teď dostanou nové brnění. Lépe chrání proti úderům, proti nožům i kulkám. Na druhou stranu - v zimě moc nezahřeje a v létě rozhodně nezchladí.

Ondřej Špalek / epa TN.cz