Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 7. 2016
Vyhněte se pokousání

Expert radí, jak přežít útok psa: Ubráníte se jednoduchým trikem

Rozzuřený pes
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Asi každý zná člověka, kterého pokousal pes. Miláčci zvířat si někdy nepřipouští, že se to může stát, děje se to ale poměrně často. Bezpečnostní expert teď prozradil dva základní triky, jak se rozzuřenému psu ubránit.

Psi jsou pro většinu lidí mazlíčci, s nimiž mohou spát i v posteli. A pak snadno zapomenou, že jejich miláčci dokážou bleskově zaútočit. Nikdo na to nechce myslet, ale je dobré vědět, jak se v případě napadení psem chovat.

 

Americký expert na bezpečnost Bill Stanton teď představil dva základní triky, jak útok rozzuřeného zvířete přežít bez větší újmy, případně psa zahnat. Můžete použít buď fyzickou, nebo psychickou formu obrany.

 

Zároveň ale upozornil, že neexistuje žádný univerzální návod. "Každá situace je jiná. Znejte své tělo a schopnosti," prohlásil Stanton pro portál DailyMail. Je důležité posoudit situaci a jednat až podle toho. Pokud jsou s vámi děti, zachováte se určitě jinak, než když budete sám.

 

Co nedělat

Když k vám běží divoký pes, měli byste hlavně zachovat klid. Rychle se rozhodněte a jednejte. Pokud budete panikařit a začnete sebou házet, psa to ještě víc rozzuří a zaútočí o to silněji. Bude pro něj také lehčí povalit vás na zem.

 

 

Fyzický trik

Instinkt lidem říká, že je lepší útoku čelit a držet z dosahu své končetiny. Jenže byste to měli udělat přesně naopak. "Potřebujete přibíhajícího psa zablokovat, aby vám ublížil co nejméně. Proto se k němu otočíte bokem a nastavíte ruku," popisuje Stanton.

 

I když to zní hrozně, může vám to zachránit život. "Jinak by se vám mohl zakousnout do nohy, břicha, obličeje nebo vám klidně prokousnout hrdlo. Ať se raději zakousne do ruky, která má méně masa a dvě kosti. Navíc tak máte situaci stále pod kontrolou," vysvětlil expert.

 

I kdyby vás zvíře povalilo na zem, zůstane zakousnuté do předloktí, čímž si ho stále držíte od těla. Dívejte se spíše na zem než na šelmu a stále buďte v klidu. "Až se pes zakousne, skloňte ruku a trochu s ní trhněte. To je pro něj povel, aby se stáhnul a pustil," dodal Stanton.

 

 

Psychický trik

Druhou metodu musíte použít co nejrychleji. Pokud ale vyjde, neutrpíte žádná zranění. "Zastrašíte ho, dojde mu, že by to byl prohraný boj," řekl odborník.

 

Ještě než k vám pes doběhne, zvedněte ruce a co nejvíce se napřimte. Křičte co nejsilnějším a nejhlubším hlasem, ale neječte strachy. Podobná reakce se radí i v případě, že na vás zaútočí medvěd.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Chlapec si dělal selfie video se psem! Ten se zničehonic rozzuřil a děsivě ho pokousal do obličeje

Muž si vzal zlého psa z útulku! Tímto snímkem dojal celý internet

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

29.7. | 06:50 alois223
68
Pravda. Levou ruku mu strčit do tlamy a pravou nahmatat nůž, který by měl být ...
29.7. | 14:10 pichav
-13
HLAVNE MUSITE ODHADNOUT !!! JESTLI JE DO NEJ NEKDO PREVTELEN !!!! KDO !!!! ...
14.8. | 18:08 Filip Krpec
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdysi nás napadli dva psi a děda, i když měl plné ruce baněk s borůvkami, tak mu ukázal už jen tím, že se nebál, aby ustoupil. Pes vycítí strach. Vy jste jeho kořist, tak mu to oplaťte, on je vaše kořist ( jíst ho samozřejmě nemusíte, nedělám to) :)
14.8. | 18:05 Filip Krpec
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já bych vzal ten nejlepší klacek, a potom bych ho tím prásknul po čumáku, protože tam ucítí bolest a ustoupí. Přitom bych po něm řval jak nejvíce umím, a pokud by se nevzdal, tak to pořád opakuji. Hlavně na sobě nenechat znát strach. Já mluvím z vlastní zkušenosti.
4.8. | 15:13 Petr Hrušovský
2
Náhlasit nevhodný komentář
U lidí ten slabší většinou ustupuje a choulí se, ve snaze odradit útočníka. Ale pes s vámi nic takového nehraje! Pokud mu ukážete slabost, vybudí ho to k ještě větší zuřivosti a jste pro něj jen kořist, kterou je třeba definitivně ulovit.
4.8. | 15:10 Petr Hrušovský
0
Náhlasit nevhodný komentář
Když už vás pokouše, nesmíte se nechat bolestí paralyzovat. Naopak vás to musí vybudit j ještě větší zuřivosti, páč tím si do krve vyplavíte adrenalin, který bolest snižuje. Pes vida, že se nenecháte, často pustí.
4.8. | 15:06 Petr Hrušovský
1
Náhlasit nevhodný komentář
Neutíkejte, pak pro něj automaticky znamenáte kořist. Naopak zvedněte ruce, a s hurónským řevem se rozeběhněte proti němu, pes to nečeká, páč to nezná.Těma rukama najednou zvětšíte opticky svou velikost, s čímž taky nepočítá. Necvičený pes uhne, cvičený naopak skočí, tím poznáte, co máte proti sobě.
4.8. | 15:00 Petr Hrušovský
2
Náhlasit nevhodný komentář
Pes poletí dál, a pokud máte odvahu, vrhněte se na něj, zalehněte ho a dvěma prsty zatlačte do jeho očí. On bolest nečeká, a většinou všeho nechá. Dost často mu při zalehnutí polámete kosti na nohou, jsou slabší než vaše. Nikdy se nesnažte ho praštit do huby, má dobrý postřeh a většinou sekne.
4.8. | 14:56 Petr Hrušovský
1
Náhlasit nevhodný komentář
V příručce výcviku SPECNAZ se píše: Pokud nezvítězíte nad psem s nožem v ruce, jste bud baba nebo úplný idi*t. Bez nože to chce taktiku. Pez VŽDY zaútočí na tu část, kterou mu nastavíte. Nastavte mu ruku, postavte se bokem, a když skočí, rychle uhněte.
30.7. | 17:52 jhena
4
Náhlasit nevhodný komentář
otočíte bokem a nastavíte ruku, tu co máte slabější, pokud to jde omotanou nějakym rychle strženym svrškem, pokud je čas, v prvnim překousnuti zasunout druhou ruku do tlamy z boku dlaní dolu těsně za dolní špičáky a uchopit čelist spodní, škubnout dolní čelistí velkou silou, to vše co nejrychleji
30.7. | 13:45 jkazatel
-1
Náhlasit nevhodný komentář
pobytu. Dokud podle zákonů země nenabyli dospělosti. Pak mohli požádat o československé občanství. Tím však ztratili nárok na své původní, takže neexistovalo, aby měl člověk občanství dvě. Za přestoupení zákona mohl také být vyhoštěn.
30.7. | 13:43 jkazatel
-1
Náhlasit nevhodný komentář
zařízení, kam se tito lidé rádi vracejí. Takže přísné tresty a náročná práce, třeba v kamenolomu (ruční žádné stroje) by pomohla. A omezení práv cizinců na minimum by také prospěla. P 2.sv válce se ciznci, kteří tu zůstali, museli každý rok hlásit na svém konzulátě v Praze a žádat o prodloužení