Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Dovolená plná zábavy!

Publikováno 11. 5. 2018
zdražování ropy

Experti bijí na poplach: Litr nafty podraží do prázdnin až o 5 korun

Tankování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Cena pohonných hmot v České republice již sedmý týden v řadě roste. Obzvlášť v posledním týdnu se růst cen výrazně zrychlil a reagoval tak na raketový zdražování na světových trzích. A podle odborníků bude hůř, do prázdnin by benzin i nafta mohly podražit i o několik korun.

Na cenu pohonných hmot v Česku mají vliv především dva faktory – cena ropy a vývoj kurzu koruny vůči dolaru. Cena ropy se nyní pohybuje poblíž hranice 77 dolarů za barel, což za poslední týden představuje nárůst o 5 procent. Koruna vůči dolaru v uplynulé týdnu oslabila o další 1 procento.

 

"Současné ceny benzínu a nafty v České republice ještě plně nezohledňují vývoj na světových trzích, proto lze v příštím týdnu očekávat další zdražování. Kombinace raketového růstu ceny ropy a slábnoucí koruny vůči dolaru může v tuzemské ekonomice vyvolat nákladové šoky," předpovídá ekonom Štěpán Křeček ze společnosti BH Securities.

 

Růst cen se podle ekonoma v konečném důsledku nebude týkat jen pohonných hmot, ale nárůst nákladů na dopravu se začne promítat i do cen výrobků a služeb. "Česká ekonomika se musí připravit na ropné minišoky," vysvětluje Křeček.

 

V současnosti koupíte litr benzinu za 31 korun, nafta je o korunu levnější. V průběhu května by se podle Křečka cena benzinu mohla pohybovat kolem 32,50 Kč a cena nafty kolem 31,60 Kč. "V případě dalších výkyvů na trhu by však ceny mohly přerůst i hranici 33 Kč," myslí si Křeček.

 

 

Podle jiných ekonomů by se do prázdnin mohla cena pohonných hmot vyšplhat až na 35 korun za litr, takové předpovědi ale podle Křečka nejsou příliš reálné.


Situace na trhu s ropou je v současnosti hodně bouřlivá a má hned několik příčin. Klíčové je prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten oznámil, že vypoví jadernou dohodu s Íránem. Navíc Spojené státy po vypršení přechodného období uvalí rozsáhlé sankce na Írán, což omezí nabídku ropy na světových trzích.

 

"Írán těží téměř 4 procenta světové produkce ropy, přičemž po uvalení předchozích sankcí klesla těžba íránské ropy až o 1 milion barelů denně. Situaci již musel zmírňovat americký ministr financí Steven Mnuchin, který řekl, že neočekává výrazný růst ceny ropy kvůli sankcím. Důvodem má být nahrazení produkce jinými zeměmi," zakončil Křeček.

mom TN.cz