Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.4. 2017 21:39
On-line hrozby

Experti: Na webu na děti číhá víc hrozeb, nejen Modrá velryba

Zdroj: TV Nova

Internetová hra s názvem Modrá velryba vyvolává od minulého týdne mezi lidmi paniku. Jejím cílem má být donutit děti, které ji hrají, spáchat sebevraždu. Možná se ale v České republice vůbec nevyskytuje.

Podle odborníků se ale na internetu vyskytuje celá řada jiných rizik. Linka bezpečí jen za loňský rok přijala na čtyři stovky telefonátů týkajících se podobných problémů.


Hra původem z Ruska vyvolala mezi lidmi v Česku vlnu paniky. Linka bezpečí kvůli Modré velrybě přijala už řadu telefonátů. Přibližně třicet.


Policisté před Modrou velrybou minulý týden varovali. Na internetu přitom existuje řada jiných, vážných hrozeb.


"Děti jsou schopny podléhat cybergroomerům, to jest jedincům, kteří je kontaktují na internetu, manipulují jimi, jejich cílem je vylákat je na osobní schůzku, kde potom dochází k nejrůznějším formám zneužívání dětí, pořizování dětské pornografie, násilným činům," vypočítává expert Jiří Palyza.Kvůli následnému vydírání je pak pro děti téměř nemožné vymanit se z vlivu pachatele. Rada je jasná. Lidé by si měli dobře rozmyslet to, co na internetu zveřejní. Ať už jde o adresu, telefon nebo intimní fotky.


Nejohroženější skupinou jsou podle odborníků děti ve věku zhruba pěti až patnácti let, které jsou mimo jiné důvěřivé a nedokáží dost dobře rozlišovat důvěryhodnost toho, co internet nabízí."Úplně nejohroženější jsou děti, které tráví spoustu času na internetu a mají malé znalosti o tom, jak se tam chovat," říká Peter Porubský z Linky bezpečí.
 

Mimo dětí jsou ohroženi třeba i senioři. Nejdůležitější je podle odborníků nenechat si případné problémy pro sebe, vyhledat pomoc v některé z mnoha poraden a začít situaci co nejdříve řešit.

pez, Jakub Pacner TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.4. | 21:45 Ukradeny Trotl
1
Na to nepotřebuji experta, abych si pohlídal děcko co dělá. Zda nefetuje, ...
19.4. | 22:05 pichav
-5
V DNESNI DOBE BY MEL BYT FACEBOOK POVINNY !!! TREBA JAKO PAPIRY NA KARU !!! ...
20.4. | 07:36 azylpraha10
-1
Náhlasit nevhodný komentář
www.azyl-praha10.cz
19.4. | 22:05 pichav
-5
Náhlasit nevhodný komentář
V DNESNI DOBE BY MEL BYT FACEBOOK POVINNY !!! TREBA JAKO PAPIRY NA KARU !!! FACEBOOK JE VIC NEZ COKOLI JINEHO !!!! VIC NEZ CO SI MYSLITE !!!! JE TO VASE TVAR V SITI !!!! KDO NENI NA FACEBOOKU TEN V PODSTATE NEEXISTUJE !!!! MEL BY PODUMAT POTOMEK DUMASE !!! A NAPSAT O TOM ROMAN !!! MAN WITHOUT A FACE
19.4. | 21:55 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimiho tatinek je sultán z Bruneje a maminka řecka princerna. Apeluji na majitele vepřínů, prosim nedavejte zviratum takova honosna jmena. Nedela to dobrotu na webu.
19.4. | 21:45 Ukradeny Trotl
1
Náhlasit nevhodný komentář
Na to nepotřebuji experta, abych si pohlídal děcko co dělá. Zda nefetuje, nečumí na 3.14čoviny, zda se ve škole učí atd. A pro ty ostatní "dospělé" tu mám vzkaz: "Co jste si udělali to máte": https://goo.gl/iKiiV3 Jste dospělí, svéprávní, tečka.
19.4. | 21:26 smerko
-2
Náhlasit nevhodný komentář
vole
19.4. | 21:26 smerko
-2
Náhlasit nevhodný komentář
bluzy kuswer
19.4. | 21:25 smerko
-2
Náhlasit nevhodný komentář
ztr wer xcv
19.4. | 21:16 Roman Skala
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nezapomeňte uvést mentální mixer na mozkovou tkáň TN.cz.