Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2017 18:53
Teror v Británii

Masakr v Manchesteru! Atentátník zabil 22 lidí. Mezi oběťmi jsou děti

Zdroj: TV Nova

Při explozi v multifunkční hale v Manchesteru, kde v pondělí večer koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, zemřelo 22 lidí, 59 bylo zraněno. Informovala o tom britská policie. Mezi oběťmi jsou i děti.

Výbuch byl nahlášen po půl jedenácté místního času (po 23:30 SELČ). Policisté od počátku k incidentu přistupovali jako k teroristickému útoku. V úterý ráno potvrdili, že se v předsálí odpálil sebevražedný atentátník.

 

Lidé zděšeně prchají po výbuchu na koncertě v Manchesteru

 

Na místo dorazili pyrotechnici. Ti odpálili podezřelý předmět nedaleko haly v domnění, že je to další výbušný systém. Ukázalo se však, že si tu jen někdo zapomněl zavazadlo se šaty.

 

České ministerstvo zahraničí zatím nemůže vyvrátit, že mezi mrtvými a zraněnými nejsou čeští občané. Lidé se mohou obrátit na nouzovou linku londýnské ambasády na čísle +44/77 6968 2442.

 

Byli jste na koncertě Ariany Grande nebo znáte někoho, kdo byl? Ozvěte se nám na email zpravy@nova.cz nebo na číslo +420606090909.

 

Dění v Manchesteru jsme sledovali online:

On-line reportáž

Výbuch na koncertě v Manchesteru

18:35

Policie potvrdila totožnost útočníka z Manchesteru. Zabíjel opravdu Salman Abedi, policisté však uvedl, že mu bylo 22 let, ne 23.

17:39

Atentátníka nejdříve identifikovaly americké bezpečnostní složky, informovala o tom televize CBS News. Poté zprávu potvrdila agentura AP s odvoláním také na americké úřady.

17:10

Útočníkem má být 23letý Salman Abedi, který se narodil v Manchesteru, jeho rodiče ale pocházeli z Libye. Podle sousedů se v posledních týdnech choval zvláštně, v ulicích rodného města třeba prozpěvoval muslimské modlitby.

 

Svědci uvedli, že na koncertě bylo velké množství dětí. Jeden ze svědků tvrdí, že viděl na zemi ležet 20 až 30 lidí. Policie vyzvala veřejnost, aby se oblasti vyhýbala. Vlaková stanice nedaleko haly byla evakuována a železniční doprava byla přerušena.

 

Záchranáři zasahovali u haly po celou noc. Podle prvotních informací si útok vyžádal 19 životů, 50 lidí mělo být zraněno. V úterý ráno manchesterská policie informovala, že obětí je 22, zraněno je 59 lidí, kteří byli rozvezeni do několika nemocnic v Manchesteru.

 

Policejní náčelník Ian Hopkins potvrdil, že mezi oběťmi jsou bohužel i děti. Podle policie se v předsálí odpálil sebevražedný atentátník, který na místě zemřel. Vyšetřovatelé teď zjišťují, jestli jednal sám nebo jestli byl členem nějaké teroristické organizace.

 

V poledne britská policie potvrdila, že v souvislosti s útokem zadržela jednoho třiadvacetiletého muže. Další podrobnosti odmítla sdělit.

 

Video zachycující moment exploze

 

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že úřady se snaží zjistit podrobnosti ohledně výbuchu, ke kterému podle ní policie přistupuje jako k "otřesnému teroristickému útoku".

 

V Londýně se dopoledne scházejí vysoce postavení činitelé z oblasti boje proti terorismu, tzv. tým Cobra, kterému předsedá premiérka Mayová. Ministryně vnitra Amber Ruddová označila útok za "barbarský čin".

 

Podle jedné svědkyně byla slyšet silná exploze na konci koncertu. Na twitteru se objevilo video s utíkajícími a křičícími fanoušky, napsala agentura Reuters.

 

 

Představitelé arény uvedli, že nálož nevybuchla v koncertním sále, ale ve veřejně přístupném prostoru, kudy odcházeli diváci.

 

Zpěvačka, jejímiž příznivci jsou hlavně děti,  je podle mluvčího jejího hudebního studia v pořádku. Ariana Grande ale byla útokem zdrcena, na twitteru uvedla, že jí je vše hrozně líto. Podle prvotních informací ruší koncerty v Londýně, Belgii, Polsku a Švýcarsku, kterými mělo její světové turné pokračovat.

 

"Byli jsme na cestě ven a když jsme stáli přímo u dveří, došlo k silné explozi," řekla agentuře Reuters jedna z účastnic koncertu. "Byl chaos. Všichni běželi a křičeli a snažili se dostat pryč," dodala.

 

16

GALERIE: Teroristický útok v Manchesteru

Zdroj: ČTK/AP

V hale byly ve chvíli exploze tisíce diváků

V hale byly ve chvíli exploze tisíce diváků

Hodnocení:

 

Manchesterská aréna má kapacitu 21 tisíc míst a je velmi populární.

 

Jde o nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy čtyři islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí, uvedla agentura Reuters. List Daily Mirror připomíná, že k útoku došlo přesně čtyři roky po vraždě britského vojáka Leeho Rigbyho, kterého islamisté ubodali u londýnských kasáren.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?
Základní pravidla, jak přežít masové akce ve zdraví

TN.cz/ ČTK
Reklama