Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2016 15:36
sledujeme Teroristické útoky

Výbuchy v Bruselu: Teroristi zabili 32 lidí! Policie hledá podezřelé

Zdroj: TV Nova

Bruselským letištěm Zaventem otřásly krátce po osmé hodině dvě exploze. K výbuchu došlo poté i v bruselském metru. Poslední zprávy hovoří o 20 mrtvých v metru a 12 na letišti. K útokům se přihlásil Islámský stát. Nejhledanějším teroristou je přitom muž v kloboučku, který má pravděpodobně na svědomí i útoky v Paříži.

Belgičané se zprávami o teroristických útocích, ke kterými se přihlásila organizace Islámský stát a které si vyžádaly 12 lidských životů na letišti a dalších 20 po explozích v metru, rozhodně zastrašit nenechávají.

 

Proti terorismu bojují podobně, jako v případě útoků na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo loni v lednu, nebo jako během pařížských teroristických útoků - humorem. Na internetu se proto objevují různé karikatury, které nesou zásadní poselství - "Nebojíme se vás a naše město budeme chránit".

 

Karikatura - Belgie
Zdroj: Twitter

 

Podle belgické agentury Belga byly na letišti nalezeny celkem tři výbušniny, jedna z nich ale neexplodovala. Policisté také našli a kontrolovaně odpálili sebevražednou vestu, patřící třetímu teroristovi. Našly se také zbraně včetně útočné pušky kalašnikov. Vyšetřovatelům se podařilo zjistit i to, že jedna z bomb navíc obsahovala hřebíky, což dokazují i zranění hospitalizovaných lidí. Belgické úřady potvrdily, že útok mají na svědomí sebevražední atentátníci.

 

 

Jedním z 261 zraněných lidí, kteří byli v místě výbuchu na bruselském letišti, je i bývalý hráč BK Prostějov Sebastien Bellin! Světová média obletěla fotografie slavného basketbalisty. Více informací zde.

 

Belgický basketbalista
Zdroj: profimedia.cz

 

Po 11. hodině se Bruselem ozvala další exploze. Podle některých zdrojů mohlo jít o řízený výbuch podezřelého předmětu, který ležel na ulici Wetstraat. Před čtrnáctou hodinou se ozvala řízená exploze také u bruselské univerzity, v níž dříve někdo nahlásil bombu.

 

Po muži napravo policisté nyní pátrají! Pravděpodobně je odpovědný za útoky v Bruselu.

Útočníci z Belgie
Zdroj: Twitter

 

Belgická policie zveřejnila první fotografie možných útočníků. Jejich tvář zachytily kamery na bruselském letišti. Podle portálu DH.be se muži bavili o sebevražedném atentátu. Útočníci byli podle zahraniční serverů nejméně čtyři. Policie po dvou z nich v současné době pátrá. Další dva se vyhodili do vzduchu, informuje belgická veřejnoprávní televize RTBF.

 

Vše nasvědčuje tomu, že policisté hledají muže, po kterém již dříve bylo vyhlášeno pátrání v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži. K této domněnce je vede zejména fakt, že v bytech po mrtvých teroristech se našla DNA tohoto experta na výrobu bomb, kterého média označují jako Najiima Laachraoula.

 

Situaci v Bruselu jsme sledovali online:

On-line reportáž

Výbuchy v Bruselu

22:50

Vážení čtenáři, dnešní on-line přenos z Belgie končí. Události spojené s vyšetřováním teroristických útoků ale budeme nadále sledovat a neprodleně vás o nich informovat. Aktuální situaci sledujte na TN.cz.

22:47

Část letiště v americkém Denveru byla dnes kvůli blíže neupřesněné bezpečnostní hrozbě evakuována. Informoval o tom list The Denver Post

22:27

Belgická policie objevila na letišti čtvrtou bombu! Už není nebezpečná, zkušení experti ji naštěstí deaktivovali

 

Ve stanici bruselského metra Maelbeek, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie, došlo k explozi po deváté hodině. Další nálož údajně explodovala i ve vedlejší stanici Schuman, mohl to být však jen otřes předchozího výbuchu. 

 

"Báli jsme se teroristických útoků a ty přišly. Zatím víme o mnoha obětech a mnoha raněných. Velká část z nich jsou cizí národnosti," řekl v přímém přenosu belgický premiér Charles Michel, který poprosil všechny Belgičany o klid a solidaritu během černého dne v belgických dějinách.

 

Exploze na letišti v Bruselu:

Zdroj: Twitter, Anna Ahronheim

  

Česká cizinecká policie zvýšila po explozích v Bruselu bezpečnostní opatření na všech českých letištích i v pražském metru. Premiér Bohuslav Sobotka se chce ve 12 hodin sejít s ministrem vnitra, zástupci tajných služeb a policie. Zvýšená opatření přijaly i další evropské státy.


Záchranné práce po výbuchu v bruselském metru:

Zdroj: APTN / ENEX

 

Nálože podle informací na Twitteru explodovaly na letišti u přepážky letecké společnosti American Airlines. "Můžu jen říct, že jsem viděl malou bombu poblíž přepážek k odbavení," uvedl na sociální síti jeden svědek.

 

Podle jiných svědků byl před výbuchy slyšet křik v arabštině a také střelba. Informace je zatím nepotvrzená. Na sociálních sítích se také objevily fotografie a videa, na nichž jsou vidět vysklená okna a kouř stoupající z budovy terminálu. Lidé od budovy utíkali.

 

123

GALERIE: Exploze na letišti a v metru v Bruselu

Zdroj: oficiální zdroj

Hřebíky v tělech obětí

Hodnocení:

 

"Okna v odletové hale jsou kompletně vysklená. Lidé vybíhali ven se slzami v očích. Podle pokynů máme ale zůstat uvnitř budovy," popsal pro BBC zaměstnanec letištní služby Niels Caignau.

 

 

Policie letiště uzavřela a cestující byli evakuováni. Zastaveny jsou také přílety a odlety letadel, většina je odkláněna do Antverp. Stojí celý systém hromadné dopravy, nejezdí metro, tramvaje, autobusy ani vlaky. Belgie zvýšila v celé zemi varování před teroristickými útoky na nejvyšší stupeň hrozby. Pro jistotu nechala uzavřít i jadernou elektrárnu Tihange, která leží zhruba 70 kilometrů od Cách.

 

Z čeho mají Belgičané největší strach? A jaká je aktuální situace v Bruselu? I o tom promluvil europoslanec Jiří Pospíšil, který se v zemi v době útoků nacházel.

 

Zdroj: TV Nova

 

Exploze na bruselském letišti nastaly jen čtyři dny poté, co policie zadržela Salaha Abdeslama podezřelého z účasti na listopadových útocích v Paříži. Policie předpokládá souvislost, pátrá totiž ještě po dvou teroristech. Více čtěte zde.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Zdroj: TV Nova

epa/lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.3. | 08:37 Vojta Také
94
Evropo, co to s tebou udělali.
22.3. | 10:16 jaqykmy-takmyqy
-23
Hlavně to nedávejte do souvislosti s uprchlíky, ti vždy byli a jsou na naší ...
23.3. | 07:47 jaqykmy-takmyqy
0
Náhlasit nevhodný komentář
Desatero postupné islamizace podle Benjamina Kurase 1. Radikální muslimové provedou teroristický útok, „vyprovokovaný“ nějakým zlem Západu. 2. Umírnění muslimové se distancují a zdůrazní, že jde jen o nepatrnou menšinu radikálů. 3. Titíž umírnění muslimové si postěžují na zesílenou vlnu islamofo...
23.3. | 04:12 nirwana
8
Náhlasit nevhodný komentář
Myslim ze zatimco se EU zabyvala rovnosti okurek, mrkve a prumeru vajicek apod. jejich rodice mezitim zacali vice osidlovat Fr. a Bl. . ALE: Proc by se o to mel nekdo zajimat? Vzdyt to mame v ustave? NE: okurky, vajicka jsou dulezitejsi. Ironie osudu je, ze se jedna prave o Brusel! Mozna ze nyni..
23.3. | 03:44 nirwana
6
Náhlasit nevhodný komentář
02:00 slivovicka - NE! My uz je zde dlouho mame. Ve FR a BL je (severoafricany) prijimali, ale nezaclenili! Molenbeek v Bruselu je naprosto zaostala ctvrt o kterou se nikdo nestaral ... Odeslo z ni pres 500 hajzlu do tzv. IS statu se nachat "vyskolit" a spousta z nich /vrahu/ je zpatky ..
23.3. | 02:00 slivovicka
4
Náhlasit nevhodný komentář
A my si je sem ještě sami zveme a živíme je. Bože bože, Evropo. Tys to dopracovala.
23.3. | 01:55 slivovicka
3
Náhlasit nevhodný komentář
Reklamy vem čert, ale co ta hudba jak z nějakého debilního amerického filmu? To si mohla Nova odpustit!! To není film, ale realita!!!
22.3. | 23:46 myslitel
7
Náhlasit nevhodný komentář
Kolik lidí musí umřít aby nova vypnula reklamu? Nehoda 4 mrtví reklama 2x, smrt dítěte reklama 3x a znova. Kolik?
22.3. | 22:52 Heduš Homolková
7
Náhlasit nevhodný komentář
Miloši Trasimi,PÉRUN,KDYBY JSI TO NEVĚDĚL,JE SLOVANSKÝ BŮH VÁLKY A HROMU.Nevyhrožuj,nikdo nato není zvědaví.
22.3. | 22:27 Kamča Nelča
7
Náhlasit nevhodný komentář
My do nich chlebem, oni do nás kamenem? Střílet hned při pokusu o nelegální překročení hranic. Dříve to přece šlo!!!!!!!
22.3. | 22:25 yjy
-2
Náhlasit nevhodný komentář
("Jestliže je úterý, musíme být v Belgii")©Já..Valónsko Vlámský nesoulad v soužití převyšuje Ojropsko Jůnijní©Já demogratický bordel v ostatních OJ zemích..FŠICHNI věděli o teroristické čtvrti, jen čekali, až se něco stane. Jen další trapná zpráva kdo koho kdy kolik jak vysoko vyhodil do ...
22.3. | 22:20 wp2t
6
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi ja tě nemusím hledat protože všichni vědí kde seš. A podle všeho ti za dobrý chování u vás v Bohnicích zase povolili počítač.