Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.3. 2016 15:36
sledujeme Teroristické útoky

Výbuchy v Bruselu: Teroristi zabili 32 lidí! Policie hledá podezřelé

Zdroj: TV Nova

Bruselským letištěm Zaventem otřásly krátce po osmé hodině dvě exploze. K výbuchu došlo poté i v bruselském metru. Poslední zprávy hovoří o 20 mrtvých v metru a 12 na letišti. K útokům se přihlásil Islámský stát. Nejhledanějším teroristou je přitom muž v kloboučku, který má pravděpodobně na svědomí i útoky v Paříži.

Belgičané se zprávami o teroristických útocích, ke kterými se přihlásila organizace Islámský stát a které si vyžádaly 12 lidských životů na letišti a dalších 20 po explozích v metru, rozhodně zastrašit nenechávají.

 

Proti terorismu bojují podobně, jako v případě útoků na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo loni v lednu, nebo jako během pařížských teroristických útoků - humorem. Na internetu se proto objevují různé karikatury, které nesou zásadní poselství - "Nebojíme se vás a naše město budeme chránit".

 

Karikatura - Belgie
Zdroj: Twitter

 

Podle belgické agentury Belga byly na letišti nalezeny celkem tři výbušniny, jedna z nich ale neexplodovala. Policisté také našli a kontrolovaně odpálili sebevražednou vestu, patřící třetímu teroristovi. Našly se také zbraně včetně útočné pušky kalašnikov. Vyšetřovatelům se podařilo zjistit i to, že jedna z bomb navíc obsahovala hřebíky, což dokazují i zranění hospitalizovaných lidí. Belgické úřady potvrdily, že útok mají na svědomí sebevražední atentátníci.

 

 

Jedním z 261 zraněných lidí, kteří byli v místě výbuchu na bruselském letišti, je i bývalý hráč BK Prostějov Sebastien Bellin! Světová média obletěla fotografie slavného basketbalisty. Více informací zde.

 

Belgický basketbalista
Zdroj: profimedia.cz

 

Po 11. hodině se Bruselem ozvala další exploze. Podle některých zdrojů mohlo jít o řízený výbuch podezřelého předmětu, který ležel na ulici Wetstraat. Před čtrnáctou hodinou se ozvala řízená exploze také u bruselské univerzity, v níž dříve někdo nahlásil bombu.

 

Po muži napravo policisté nyní pátrají! Pravděpodobně je odpovědný za útoky v Bruselu.

Útočníci z Belgie
Zdroj: Twitter

 

Belgická policie zveřejnila první fotografie možných útočníků. Jejich tvář zachytily kamery na bruselském letišti. Podle portálu DH.be se muži bavili o sebevražedném atentátu. Útočníci byli podle zahraniční serverů nejméně čtyři. Policie po dvou z nich v současné době pátrá. Další dva se vyhodili do vzduchu, informuje belgická veřejnoprávní televize RTBF.

 

Vše nasvědčuje tomu, že policisté hledají muže, po kterém již dříve bylo vyhlášeno pátrání v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži. K této domněnce je vede zejména fakt, že v bytech po mrtvých teroristech se našla DNA tohoto experta na výrobu bomb, kterého média označují jako Najiima Laachraoula.

 

Situaci v Bruselu jsme sledovali online:

On-line reportáž

Výbuchy v Bruselu

22:50

Vážení čtenáři, dnešní on-line přenos z Belgie končí. Události spojené s vyšetřováním teroristických útoků ale budeme nadále sledovat a neprodleně vás o nich informovat. Aktuální situaci sledujte na TN.cz.

22:47

Část letiště v americkém Denveru byla dnes kvůli blíže neupřesněné bezpečnostní hrozbě evakuována. Informoval o tom list The Denver Post

22:27

Belgická policie objevila na letišti čtvrtou bombu! Už není nebezpečná, zkušení experti ji naštěstí deaktivovali

 

Ve stanici bruselského metra Maelbeek, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie, došlo k explozi po deváté hodině. Další nálož údajně explodovala i ve vedlejší stanici Schuman, mohl to být však jen otřes předchozího výbuchu. 

 

"Báli jsme se teroristických útoků a ty přišly. Zatím víme o mnoha obětech a mnoha raněných. Velká část z nich jsou cizí národnosti," řekl v přímém přenosu belgický premiér Charles Michel, který poprosil všechny Belgičany o klid a solidaritu během černého dne v belgických dějinách.

 

Exploze na letišti v Bruselu:

  

Česká cizinecká policie zvýšila po explozích v Bruselu bezpečnostní opatření na všech českých letištích i v pražském metru. Premiér Bohuslav Sobotka se chce ve 12 hodin sejít s ministrem vnitra, zástupci tajných služeb a policie. Zvýšená opatření přijaly i další evropské státy.


Záchranné práce po výbuchu v bruselském metru:

 

Nálože podle informací na Twitteru explodovaly na letišti u přepážky letecké společnosti American Airlines. "Můžu jen říct, že jsem viděl malou bombu poblíž přepážek k odbavení," uvedl na sociální síti jeden svědek.

 

Podle jiných svědků byl před výbuchy slyšet křik v arabštině a také střelba. Informace je zatím nepotvrzená. Na sociálních sítích se také objevily fotografie a videa, na nichž jsou vidět vysklená okna a kouř stoupající z budovy terminálu. Lidé od budovy utíkali.

 

123

GALERIE: Exploze na letišti a v metru v Bruselu

Zdroj: oficiální zdroj

Hřebíky v tělech obětí

Hodnocení:

 

"Okna v odletové hale jsou kompletně vysklená. Lidé vybíhali ven se slzami v očích. Podle pokynů máme ale zůstat uvnitř budovy," popsal pro BBC zaměstnanec letištní služby Niels Caignau.

 

 

Policie letiště uzavřela a cestující byli evakuováni. Zastaveny jsou také přílety a odlety letadel, většina je odkláněna do Antverp. Stojí celý systém hromadné dopravy, nejezdí metro, tramvaje, autobusy ani vlaky. Belgie zvýšila v celé zemi varování před teroristickými útoky na nejvyšší stupeň hrozby. Pro jistotu nechala uzavřít i jadernou elektrárnu Tihange, která leží zhruba 70 kilometrů od Cách.

 

Z čeho mají Belgičané největší strach? A jaká je aktuální situace v Bruselu? I o tom promluvil europoslanec Jiří Pospíšil, který se v zemi v době útoků nacházel.

 

 

Exploze na bruselském letišti nastaly jen čtyři dny poté, co policie zadržela Salaha Abdeslama podezřelého z účasti na listopadových útocích v Paříži. Policie předpokládá souvislost, pátrá totiž ještě po dvou teroristech. Více čtěte zde.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa/lud TN.cz