Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2017 20:35
Klíšťata hrozí i ve městech

Extrémní nebezpečí: Aktivita klíšťat bude na nejvyšším stupni

Zdroj: TV Nova

Aktivita klíšťat bude od pátku do neděle na svém maximu. Odborníci proto varují, aby lidé byli při svých víkendových výletech do přírody velmi opatrní. Na nakažené klíště nemusí narazit jen v přírodě, klíšťata přenášející nemoci jsou i ve městech.

Riziko nákazy nemocemi přenášenými klíšťaty je v těchto dnech velmi vysoké. Už v pátek se aktivita klíšťat vyšplhá na desítku, což je nejvyšší stupeň, který se v předpovědi vůbec uvádí. Pro klíšťata totiž budou ideální podmínky.

 

"Ta vlhkost je stále ještě vysoká. 20 až 25 stupňů je optimální teplota pro jarní období. Pro klíšťata je to optimu," řekla TV Nova vedoucí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

 

Odborníci proto varují, aby lidé nevstupovali volně do listnatých a smíšených lesů, chodili jen po zpevněných cestách a používali repelent a hlavně se po návratu pořádně a včas zkontrolovali. Klíště totiž může člověka nakazit už za dvě hodiny po přisátí.

 

 

Loni u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou nejvíce lidí za poslední 3 roky, o 60 procent víc než rok předtím. Vysoké počty nakažený přičítají lékaři nízké proočkovanosti. Ta je podle nich jen na okolo 24 procent. V sousedním Rakousku je to 83 %.

 

Odborníci varují, že nakažená klíšťata nejsou jen v lesích, setkat se s nimi můžete ve městech. Lidé by tak měli být opatrní i když jdou třeba na piknik do parku. Nejvíce případů nákazy závažnou klíšťovou encefalitidou ale zaznamenali lékaři v Jihočeském kraji. Následovaly Vysočina a Středočeský kraj.

 

 

V dubnu zaznamenali lékaři první letošní případ nákazy klíšťovou encefalitidou. Tato závažná a zákeřná nemoc často způsobuje vážné trvalé následky. Pacienty trápí neurologické obtíže jako špatný spánek, křeče, bolesti a podobně. Nemoc může způsobit i smrt.

 

Jak bezpečně vyndat přisáté klíště se dozvíte v pátek ve Snídani s Novou!

vbo, Martina Kuzdasová TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.5. | 19:26 rexrothak
3
Bělásky a jiné škůdce prakticky vymítíme,ale na tomhle parazitu těžce ...
11.5. | 20:10 Benito Juarez
-4
Požór,dou k uám kíšťata!...Mimochodem, tohle je zase poplašná zpráva. Proč? ...
11.5. | 21:15 Vojta Také
2
Náhlasit nevhodný komentář
Fenykl do bot a klíšťata mi můžou ...
11.5. | 20:23 nikulita
0
Náhlasit nevhodný komentář
Reklama na vakcinu proti klistatum.Vakcina je svinstvo...
11.5. | 20:10 Benito Juarez
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Požór,dou k uám kíšťata!...Mimochodem, tohle je zase poplašná zpráva. Proč? Klíšťata se vyskytují až od určité nadmořské výšky.
11.5. | 20:07 Honza HonzazMoravy
2
Náhlasit nevhodný komentář
Netřeba se bát nákazy. Existuje neoficiální kůra pomocí kysličníku chloričitého, která je velmi levná a velmi spolehlivá. Na rozdíl od oficiální "léčby". Googlujte ClO2, CDS2 nebo MMS.
11.5. | 19:56 svarcovaerika0123
3
Náhlasit nevhodný komentář
Za to můžou zelení. Kdyby se mohli vypalovat louky a sypat práškem, tak by bylo klíšťat o mnoho míň. Takhle se ty bestie jen množí.
11.5. | 19:41 pichav
0
Náhlasit nevhodný komentář
☝ KAZDEJ JE DNESKA !!!! A KAZDY DEN !!!! VYTOCENEJ !!!! JAK SPRAVNE VYTOCENY KLISTE !!!! HROZNA DOBA !!!!! KLID !!!! ☝
11.5. | 19:40 Radek Trnovec
2
Náhlasit nevhodný komentář
Á a zase to klíště
11.5. | 19:26 rexrothak
3
Náhlasit nevhodný komentář
Bělásky a jiné škůdce prakticky vymítíme,ale na tomhle parazitu těžce vydělávají nadnárodní konglomeráty svými výrobky,to je hnus.