Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.6. 2017 15:26
předpověď bouřky a vedra

Extrémní počasí v ČR nekončí! Odborníci řekli, jak bude o víkendu

Počasí - bouřky_tropy
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Ilustrační foto

Začátek léta provází jeden extrém v počasí za druhým. Nejprve Češi bojovali s rekordně vysokými teplotami dosahujícími i 36 °C, teď se musejí vyrovnávat s následky silných bouřek. I přes vydatné deště ale dál zůstává na několika místech platná výstraha na nebezpečí požárů, o víkendu bude opět pořádný hic.

Češi si tento týden prošli pekelnou výhní i vydatnými lijáky doprovázenými blesky a krupobitím. Meteorologové vydali postupně hned několik výstrah - a to před hrozícími požáry, velmi vysokými teplotami a silnými bouřkami. Nyní jsou v platnosti už jen dvě a obě se týkají hlavně nadcházejícího víkendu.

 

Ve čtvrtek padlo hned několik rekordů. Toto jsou nejvyšší teploty:

 

"Nová výstraha zmenšuje oblast s nebezpečím požárů, přidávají se (s nízkým stupněm nebezpečí) sobotní vysoké teploty pro oblast jižní Moravy a Třebíčska," informuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Požáry hrozí na Vysočině, v Jihomoravském a Zlínském kraji. Právě v těchto krajích má být o víkendu také největší vedro.

 

 

Víkendová předpověď počasí

 

- pátek

Od rána ubývání srážek a místy i oblačnosti. Přes den oblačno až polojasno a ojediněle přeháňky. Na severu a východě až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle s bouřkami, během odpoledne ustávání srážek a částečné ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, na jihu Moravy až 31 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C, na Šumavě kolem 21 °C. Zpočátku mírný jihozápadní vítr 2 až 6 m/s se bude od západu postupně měnit na čerstvý západní až severozápadní 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Vítr na frontě a v bouřkách přechodně zesílí a večer bude slábnout.

 

 

Sobota

 

Skoro jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C.
Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na jihovýchodě až 33 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.

 

Foto z Podbořan:

 

Neděle

 

Zpočátku polojasno, postupně převážně oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, na západě kolem 24 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.

 

Čtvrteční bouřky v Česku a jejich následky:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Studie potvrdila: Opalování je nebezpečnější než řízení auta!

GALERIE: TOP 10 opálení, o které určitě nestojíte

lud TN.cz