Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.4. 2018 13:23
vyšetřování

Šéf Facebooku musel vysvětlovat aféru s únikem dat v Kongresu

Zdroj: TV Nova

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se na úterní společné schůzi právního a obchodního výboru Senátu Spojených států omluvil za to, že společnost nedokázala zajistit bezpečnost osobních dat uživatelů.

"Byla to má chyba, omlouvám se. Já jsem spustil facebook, já ho provozuji a já jsem odpovědný za to, co se zde děje," řekl senátorům.

 

Zuckerberg v úvodním projevu, který byl v předstihu zveřejněn již v pondělí, zdůraznil, že Facebook podniká řadu kroků, aby se podobný případ, jakým je skandál britské firmy Cambridge Analytica, již neopakoval. Firma Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup až k 87 milionům dat uživatelů, údaje pak využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

 

Facebook se o tom, že Cambridge Analytica neoprávněně získala data uživatelů, dozvěděl v roce 2015. Případ ale americké Federální komisi pro obchod Facebook neohlásil, řekl Zuckerberg.

 

Na dotaz, proč tehdy žádné kroky proti analytické společnosti provozovatel sociální sítě nepodnikl, Zuckerberg řekl, že britská firma tehdy neměla na facebooku žádný profil a nevyužívala ani reklamu. "Nebyla možnost, jak ji zablokovat," řekl.


 

Vyšetřovatel ruského vměšování s ním nemluvil

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který objasňuje roli Ruska v předloňských prezidentských volbách v USA, šéfa Facebooku Marka Zuckerberga nevyslýchal. Zuckerberg před senátory řekl, že on vyslýchán nebyl, ale že jiní zaměstnanci zřejmě ano.

 

"Jsem přesvědčen, že mohli být (vyslýcháni)," řekl Zuckerberg na dotaz senátorů. "Naše spolupráce se zvláštním vyšetřovatelem podléhá utajení," dodal s tím, že si není vědom povahy jakékoli spolupráce s Muellerovým týmem.

 

Facebook zjistil, že ruská Agentura pro výzkum internetu (AII), která se podle některých názorů věnuje šíření propagandy a falešných či zavádějících informací, sociální síť využívala, a to i během voleb. AII měla podle provozovatele facebooku asi 470 účtů, které jsou nyní zablokované a přes které během dvou let zveřejnila 80.000 příspěvků. Obsah těchto příspěvků se podle Zuckerbergova odhadu dostal ke 126 milionům uživatelů nejen v USA, ale i v Evropě či Rusku.

 

 

Odměna za nahlášení zneužití

Společnost Facebook také v úterý oznámila, že spustila program finančních odměn za nahlášení případů zneužívání dat na své stejnojmenné sociální síti. Výše odměny není omezena, stanovena bude vždy podle závažnosti konkrétního bezpečnostního incidentu.

 

"Prověříme všechna oprávněná hlášení a co nejrychleji zakročíme, pokud skutečné ohrožení informací o lidech zjistíme. Pokud se potvrdí zneužívání dat, odpojíme problematickou aplikaci a v případě nutnosti podnikneme právní kroky proti společnosti, která data prodává či nakupuje," napsal na blogu Facebooku Collin Greene, který ve firmě odpovídá za bezpečnost.

 

Facebook tak podnikl další krok, aby zabránil zneužívání uživatelských dat skrze aplikace třetích stran, které využívají facebookovou platformu například pro kvízy, dotazníky či hry.

 

Greene uvedl, že odměna za nahlášení případů zneužívání dat vychází ze stávajícího programu, který odměňuje lidi za objevení programátorských či systémových chyb. V rámci tohoto programu činila dosud nejvyšší vyplacená odměna 40.000 dolarů (820.000 Kč).

ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama