Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.1. 2016 07:27
kvůli konvičkovi?

Facebook opět zablokoval stránku Islám v ČR nechceme

Martin Konvička - Blok proti Islámu
Zdroj: Profimedia
Martin Konvička

Facebook včera zablokoval stránku "Islám v ČR nechceme" (IVČRN). Zástupci této iniciativy proti tomu protestují a označují to za cenzuru. Obecně je tato skupina vnímána jako xenofobní a rasistická. Mluvčí iniciativy, jinak předseda Bloku proti Islámu, Martin Konvička dokonce čelí za své výroky trestnímu stíhání.

Patrně právě kontroverzní výroky členů skupiny IVČRN vedly k zablokování jejího účtu na Facebooku. Ten tak obvykle automaticky reaguje na větší počet hlášení jedné skupiny. Zablokované stránky pak někdy posuzuje.

 

Pro IVČRN to není ostatně poprvé, kdy je jako závadnou stránku Facebook zablokoval. Stalo se tak už v červnu 2014. "Tenkrát se tak stalo na základě pomluv a útoků proislámských aktivistů, ale administrátorům stránky se podařilo společnosti Facebook prokázat, že odpor k ideologii islámu není totéž jako vyvolávání nenávisti vůči jednotlivým věřícím," prohlásil v tiskové zprávě představitel iniciativy Martin Konvička.

 

 

Aktivisté IVČRN se však nevzdávají. Už zprovoznili náhradní profil iniciativy, kde je mohou její členové sledovat. "Pokud se někdo domnívá, že rušením diskusních platforem umlčí hlasy občanského protestu, hluboce se mýlí. Za svobodu slova je dnes stejně jako před pětadvaceti lety nutno bojovat," komentoval to místopředseda Bloku proti Islámu Petr Hampl.

 

Konvička za blokací stránek dokonce vidí mezinárodní spiknutí: "Všichni víme o volání řady evropských politiků, včetně německé kancléřky (Angely) Merkelové a českého ministra vnitra (Milana) Chovance, po cenzuře sociálních sítí..."

 

 

Podle serveru Lidovky.cz by ale blokace stránek mohla souviset s Konvičkou a s jeho trestním stíháním. To je proti němu vedeno právě kvůli jeho výrokům na Facebooku, kde například sliboval muslimy "namlet do masokostní moučky".

tn.cz / gar