Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 4. 2018
sjezd komunistů

Filip obhájil post šéfa KSČM, Babiš se těší na vládu s důvěrou

Vojtěch Filip a Andrej Babiš
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš pogratuloval Vojtěchu Filipovi k obhájení funkce předsedy KSČM na dnešním mimořádném volebním sjezdu strany. Babiš věří, že nadcházející rozhovory se sociálními demokraty a komunisty co nejdříve povedou ke vzniku vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny.

Opoziční politici se zase obávají rostoucího vlivu komunistů, k němuž podle nich aktivně přispěli Babiš i prezident Miloš Zeman, a to bez ohledu na to, kdo KSČM v dalších letech povede. Příští týden by měly začít třístranné rozhovory o společném kabinetu ANO a ČSSD, kterou by komunisté tolerovali.

 

"Gratuluji Vojtěchu Filipovi ke znovuzvolení předsedou KSČM. Těším se na společné jednání s KSČM a ČSSD, snad to rychle dopadne, ať je konečně nová vláda s důvěrou," uvedl Babiš na twitteru.

 

 

Krátce po zvolení poblahopřál na sociálních sítích staronovému lídrovi komunistů také předseda ČSSD Jan Hamáček. "Věřím, že pod jeho vedením bude KSČM důsledně prosazovat levicový program a hájit sociální stát," uvedl.

 

 

 

Předseda druhé nejsilnější strany ODS Petr Fiala si myslí, že je jedno, kdo je v čele komunistické strany. "Problém jsou vůbec komunisté a to, že je Miloš Zeman a Andrej Babiš zvou poprvé od listopadu 1989 k vládě," napsal Fiala ČTK. Komunisté s Filipem v čele podle šéfa hnutí STAN Petra Gazdíka zůstávají "rudými oportunisty a lokaji Východu". "Neposunují se sice ke stalinismu, ale pořád jsou to uctívači zločinné ideologie," dodal Gazdík.

 

 

Třiašedesátiletý Filip stojí v čele komunistů od října 2005, v roce 2016 na volebním sjezdu v Praze získal čtyřletý mandát, po výrazném propadu KSČM ve sněmovních volbách dal ale loni na podzim funkci k dispozici. V dnešní volbě porazil ve druhém kole dosavadního místopředsedu Josefa Skálu.

hru / čtk TN.cz