Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 6. 2017
Pokuta až 50 milionů

Firma nečekala na testy, do oběhu šlo 1,5 tuny masa se salmonelou

Kuřecí maso
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Veterináři zjistili první závažné porušení opatření na kontrolu brazilského drůbežího masa na bakterie salmonel. Pražská firma Shin nevyčkala na výsledky šetření a poslala do oběhu 1,5 tuny masa s bakteriemi.

Maso šlo do čtyř restaurací - Ngo Thang v Praze 3, Wok food v Praze 5, Huang Sen v Praze 3 a do Vietnamské restaurace v Plzni 3. Zřejmě se už zkonzumovalo. Provozovateli potravinářského podniku, který skladoval zmrazené kuřecí maso v pronajatém skladu v Praze - Sedlci, hrozí ve správním řízení až padesátimilionová pokuta, oznámil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nejspíš šlo o selhání jedince.

 

"Jak ukázalo šetření případu, provozovatel si nechal provést vyšetření přijatého drůbežího polotovaru. V jednom z pěti odebraných vzorků byla zjištěna přítomnost salmonel. V mezidobí však, patrně kvůli selhání lidského faktoru, došlo k distribuci celé zásilky do provozoven veřejného stravování," uvedl Vorlíček.


Odběratelé masa uvedli, že se již snědlo. "Pokud by některé stravovací zařízení přesto mělo k dispozici výrobek v mrazícím zařízení, je třeba vrátit jej zpět dodavateli," dodal mluvčí.


Provozovatel podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda porušil požadavky na bezpečnost potravin. "Přitěžující okolností bylo, že ve skladu nebyly dodrženy zásady odděleného uskladnění a zřetelného označení pozastavených produktů, a byla tak z nedbalosti porušena mimořádná veterinární opatření," dodal ředitel.

 


Příjemcem brazilské zásilky byla společnost Shin se sídlem v Praze 6, kuřecí řízky byly označené datem výroby 12. prosince 2016 a s trvanlivostí do 11. prosince 2018.

 

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEKVAPIVÉ: Proč letušky nikdy nepijí v letadle vodu? Má to vážný důvod!

POZOR: Používáte k mytí kuchyňského prkénka vodu a jar? Chyba! Tohle nikdy nedělejte

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.6. | 14:42 Veselej Hafík
9
Takoví šmejdi kazí dobré jméno všem výrobců,Těch 50 melounů by si zasloužili i ...
15.6. | 17:42 bimbi20
-8
U Číňanů jsem se stravovala na Žižkově celé roky a měli výborná jídla. Právě na ...
16.6. | 07:54 Radek Trnovec
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasímek zkurvysýýnekk vidí koníčky raději hopsat,běhat a řehtat či z hluboká prdět.Ale oslíčky,kozy,slepice a ovce to radějí šukkáá a šukkáá a šuukkáá.Ta klisnu si netroufne,zzmrdd!!!
16.6. | 01:24 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ty bimbi.Já raději koníčky radeji vidim hopsat běhat rehtat či zhluboka prdet než na talíři či v bulce.Ale jde vidět ze řetězec McDonald můj názor nesdílí.
15.6. | 19:46 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Zase dělají z komára velblouda! Salmonela jde lehce tepelně zlikvidovat a v tepelně zpracovaném mase se nevyskytuje! Chuť ani kvalitu masa nijak neovlivňuje! To, když sem si přečetl, co obsahují "potraviny" z MC, tak jsem tam přestal chodit, ale Bimbi, ty tam choď samozřejmě co nejčastěji.
15.6. | 18:06 Roman Skala
6
Náhlasit nevhodný komentář
Bimbi ty si pochoutky z Mc´zasloužíš.
15.6. | 17:55 kacipavel
5
Náhlasit nevhodný komentář
50 000 000 Kč ..to je v pořádku ..a ještě trvalí zákaz činnosti v CS ‼ Šmejdům jde hlavně o peníze ..zdravý lidí je jim u p r d e l e ‼!
15.6. | 17:42 bimbi20
-8
Náhlasit nevhodný komentář
U Číňanů jsem se stravovala na Žižkově celé roky a měli výborná jídla. Právě na Žižkově jich je nejvíce. Ale pak jsem přešla na Mc'Donald. Ten je chutnější..
15.6. | 15:23 Petr Kelenda
5
Náhlasit nevhodný komentář
V kapitalismu se na zdraví a bezpečnost lidí nehledí.V první řadě jde o výdělek!
15.6. | 14:42 Veselej Hafík
9
Náhlasit nevhodný komentář
Takoví šmejdi kazí dobré jméno všem výrobců,Těch 50 melounů by si zasloužili i kdyby je to mělo položit.Kde jsou ty časy kdy si každý podnik bál udělat něco jinak než podle ČSN.Dnes je to asi každému jedno jak to v této zemi chodí,co jíme a jak kvalitně se to zpracovává.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme