Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 9. 2017
Kontroverzní případ

Fotka krádeže poškodila zloděje! Ústavní soud pokutu schválil

ústavní soud
Zdroj: Mediafax
Ilustrační snímek

Ústavní soud minulý týden smetl ze stolu stížnost firmy prodávající elektrokola. Společnost před šesti lety na svém facebooku zveřejnila fotku zloděje, který odnesl z obchodu kolo. Později za to firma dostala pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Pětitisícovou pokutu společnost ekolo.cz od začátku považovala za absurdní a nechtěla ji platit. Nyní ovšem trojčlenný senát Ústavního soudu poslal jasný vzkaz: osobní práva zloděje jsou víc než právo na jeho rychlé vypátrání. A pokutu potvrdil.

 

"Ústavní soud se domnívá, že v případě zachycení zloděje vašeho majetku legálně provozovanou nahrávací technikou ve vašem vlastním objektu potřebujete k publikování takového záznamu souhlas „Subjektu údajů“ – tedy onoho zloděje," kroutí hlavou jednatel společnosti Jakub Ditrich.


Soudci také uvedli, že když vaše kamera zachytí zloděje, záznam máte předat buď policii, nebo ho můžete později použít u soudu jako důkaz. To ovšem samozřejmě jen v případě, že se policistům povede pachatele vypátrat.

"Právo zloděje na osobnostní ochranu převažuje i tehdy, kdy je zachycen při páchání trestného činu. Pokud jsme tedy na firemním profilu na Facebooku publikovali fotografii muže, který na záznamu odcizil elektrokolo v ceně 50 tisíc, a označili jej za zloděje – což vedlo k nalezení kola i k jeho dopadení – porušili jsme v „Testu proporcionality“ jeho osobnostní práva," nechápe Ditrich.


Ten spíše čekal poděkování za pomoc s pátráním - místo toho přišla zmíněná pětitisícová pokuta a správní poplatky. Zloděj kola je navíc podle Ditricha recidivista a z vězení vyšel díky Klausově amnestii už po třech měsících.

 

"Nechci vědět, jaké byly v tomto – v jádru velmi triviálním sporu o nesmyslné pokutě – celkové výdaje Úřadu (ÚOOÚ) na externí právníky a náklady Ministerstva spravedlnosti na čtyři soudní řízení a stohy zbytečně popsaného papíru. A že by orgány veřejné moci něco zmohly, kdybychom si zloděje nenašli sami, o tom lze úspěšně polemizovat," uzavírá Ditrich.


Celé rozhodnutí Ústavního soudu si můžete přečíst na stránkách firmy ZDE.

pez TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.9. | 19:01 reypal
32
Nejdříve jsem se nechtěl vyjádřit k blábolům nějaké černochové z ODS. Ale ...
13.9. | 19:38 martiancz
-10
No a? Lidská práva platí pro všechny bez výjimky a zloděj nepřestává být ...
14.9. | 10:16 Miroslav Hanko
0
Náhlasit nevhodný komentář
K neuvěření.Svrab a neštovice na takový bordel.
14.9. | 07:40 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Podobá se to pořekadlu o psech utržených od řetězu. Svědomité a důkladné "formování morálky" má dlouhodobé následky. Znásilněný člověk si je často nese po celý život, a občas se stane sám násilníkem....
14.9. | 07:36 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Svou vůli lze prokázat u voleb, i když ani zde není jistota správné volby, pokud kandidáty nejsou lidé, kterým víc jak na prosperitě a národa nezáleží víc na osobních prebendách, čehoš jsme poslední dobou bohužel svědky. Nemohu se zbavit dojmu, že je to všechno "výchovou", nikoli však ...
14.9. | 07:30 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
nirwana, hrdým Čechem můžeš být bez ohledu na to, jací zmetkové sedí ve vládě. Stačí se chovat tak, aby ses za své češství nemusel stydět. Případné připomínky různých xxsů, novusů, Trasimiů mě nechávají ve stoickém klidu. Vycházejí obvykle ze zášti, závisti či obyčejné lidské hlouposti.
14.9. | 01:23 nirwana
1
Náhlasit nevhodný komentář
http://domaci.eurozpravy.cz/politika/201132-zeman-ve-ctvrtek-prijme-na-hrade-andreje-babise/ . /// Bingo - co vic dodat! OSRAZITOST a ROZUM!
13.9. | 22:59 nirwana
9
Náhlasit nevhodný komentář
A to se sakra musi hooooodne zmenit! Jak ve vlade, tak na HRADE! Je to na VAS a hlavne, vemte do ruky selsky rozum a nenechte se oblbovat.
13.9. | 22:57 nirwana
5
Náhlasit nevhodný komentář
2/2 svuj! prospech a to za pritakavani koalicni vlady ..., ktery je predem informovan o kdo, kde, s kym a proc? - pak s nami ámen! TO JE STB a hodne silna .... A o cem ja snim? O tom, aby CR nebyla podvadena a rozkradana, aby jsme byli -a citili se svobodnymi- a hlavne HRDYMI Cechy!
13.9. | 22:48 nirwana
2
Náhlasit nevhodný komentář
1/2 22:03 J.Sedlacek - mam pocit ze se CR v STB stat Chovancovou reformou uz m.i.r.n.e. zmenilo. Pokud si ale zvolime slovenskeho ex STB komunistu ktery se buchvi cim stal 2. nejbohatsim Cechem, oligarchou ktery vlastni velke stado pritakavacu pro zmeny v CR, dostal se do vlady a ohnul zakony ve
13.9. | 22:03 Jan Sedlacek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Že to mšl nahlásit policistům, to zřejmně zakládají novodobou STB.
13.9. | 20:41 bogorovnyj
16
Náhlasit nevhodný komentář
Jo tak nějak vypadá právní stát po česku, hajzli a pachatele tr. činů chránit, slabým a obětem kopnout do ksichtu. Na co je kurᴠа ten ústavní soud když tady akorát pomáhá legalizovat takový prasárny. Škodí nám všem kromě pár privilegovaných zmrdů.