Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.5. 2018 13:26
Zmařená dražba

Firma vydražila kladenskou Poldi, ale nezaplatila. Co bude dál?

Zdroj: TV Nova

Vydražitel ve stanoveném termínu nezaplatil za zkrachovalou kladenskou huť Poldi. Dubnová dražba firem Poldi a Poldi Trade je tudíž zmařená, řekl dnes insolvenční správce Adam Sigmund.

"Věc konzultujeme s věřiteli a budeme postupovat podle jejich přání buď opakovanou dražbou, nebo prodejním tendrem," uvedl Sigmund. Jasno o dalším postupu by podle něj mělo být co nejdříve. "Předpokládám, že do konce týdne budeme mít pokyn od věřitelů a budeme vědět, jestli půjdeme cestou opakované dražby, nebo prodeje mimo dražbu," dodal správce.


Podnik, který je částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu a zaměstnanci dostali výpovědi. Vydražitel, jímž byla společnost Compagnia del mediterraneo Steel se sídlem v Brně, měl za huť zaplatit 261 milionů korun. Podle údajů z obchodního rejstříku firma vznikla letos 2. března a předmětem její činnosti je správa vlastního majetku. Vyjádření společnosti se zatím nepodařilo získat. Sigmund uvedl, že žádnou vysvětlující zprávu od firmy nedostal.


Dražební jistota byla 17 milionů Kč a vydražitel měl doplatit zbytek peněz do pondělí, což se ale nestalo. "Tím byla dražba zmařena. Vlastnictví k podniku Poldi a Poldi Trade tak na vydražitele nepřešlo a zůstává i nadále v majetkové podstatě v insolvenci," uvedl Sigmund.


Nyní se bude pokračovat v prodejním procesu a náklady spojené se zmařenou dražbou budou uhrazeny z jistiny složené vydražitelem. Celá dražební jistota ale nepropadá, zbytek po odečtení nákladů se vrací firmě.

 


Společnosti Poldi a Poldi Trade byly ohodnocené na 180 milionů Kč. Nejnižší podání stanovil věřitelský výbor na 160 milionů. V dražbě svedli napínavý souboj dva uchazeči, kromě Compagnia del mediterraneo Steel ještě společnost Opimo Trade se sídlem ve Velké Polomi.

 

Kladenského primátora Milana Volfa (Volba pro město) vývoj kolem Poldi překvapil. "Je to divné. To by mě nenapadlo ani ve snu," řekl ke zmařené dražbě. Připomněl, že bývalí pracovníci dobře znají diagram železo-uhlík a mají k hutím citový vztah. Podle primátora dostali naději, že se výrobu podaří obnovit. Najednou se ale vše zbortilo, dodal Volf.

tn.cz / ČTK