Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2017 21:15
nečekané rozhodnutí

Firmy nemají na platy: Autobusáci vyhlásili stávkovou pohotovost!

Zdroj: TV Nova

Jihomoravští řidiči autobusů vyhlásili stávkovou pohotovost. Stále se totiž nedočkali zvýšení platů, které jim loni slíbila vláda. Přepravní firmy tvrdí, že na vyšší mzdy nemají peníze. A nemají zatím ani záruky od kraje, že jim bude navýšení platů kompenzovat. Odboráři by o tom dnes měli jednat s jihomoravským hejtmanem.

Hejtman Bohumil Šimek naplánoval na pondělí s vedením odborů schůzku. Odboráři jdou na jednání s tím, že většina zaměstnavatelů nevyplácí řidičům peníze, které jim zaručuje vládní nařízení. A pokud je některé firmy teď vyplatí, nemají žádnou záruku, že budou mít peníze na vyšší platy i v dalších měsících.

 

Vláda vloni rozhodla o navýšení minimálních mezd řidičům autobusů na 98 korun za hodinu jízdy. Zvýšení platů by měl dopravcům kompenzovat kraj.

 

 

Náměstka hejtmana pro dopravu Romana Hanáka vyhlášení stávkové pohotovosti překvapilo. Kraj totiž podle něj dělá vše pro to, aby dopravci peníze navíc dostali.

 

Stávkou kvůli navýšení mezd hrozili řidiči autobusů už loni v létě například ve Znojmě. Ti tehdy požadovali víc než sto korun na hodinu. "80 korun na hodinu si myslím, že je podhodnocené," řekl tehdy reportérům TV Nova jeden z nich.

 

Ondřej Požár/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

13.2. | 15:17 vechtr-z-protivina
5
Firmy mají na platy hlavně pro management. Tam dnes není problém brát i ...
13.2. | 13:03 Petr Kubu
-4
je plno jiné a lépe placené práce,každý je strůjce svého štěstí
15.2. | 22:17 rundlik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Firmy že nemají na výplaty???Musím se smát,neboť "majitelům" se převádí miliony na soukromé účty.A to ještě žijí z dotací od státu na zajištění autobusové dopravy.Nic jiného,než prohnilý polistopadový kapitalistický režim.
13.2. | 23:00 yjy
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ať už konečně stávkují.. V Západním Německu i jinde v bohatých západních zemích stávkují dopravci každou chvíli.. A výsledky mají pozitivní.. Tetičky a Strýčkové©Já u nás slíznou vejvar a na ty co na ně dělají, peníze nezbývají..
13.2. | 19:35 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, snazim se, no, porad, jak tys to dotah na nejvetsiho chuja na svete a okoli?
13.2. | 16:24 rosie34
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ano, je pravda že nemají nejvyšší platy, ale zdravotníci a hasiči mají vysokou školu... a taky pořád pracují -_-
13.2. | 16:10 satanastatavas
3
Náhlasit nevhodný komentář
!000 EURO?? To se nestydite zato chodit do prace? Kouknete na Rumuny, ti uz toho maji plny kecky, slibu o "lepsim , co bude"!
13.2. | 16:08 satanastatavas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Az budou mzdy jako v Mnichove, muzou nastavit zivotni naklady take jako v Mnichove..Zatim jsou tak nastavene pouze naklady a pritom staci aby odbory nedovolili sefum vetsi zisky jako je prumerny plat..To je napad, co? Kcemu je sefovi Baworak za 3 miliony kdyz Fabie z AAA mu poslouzi zrovnatak?
13.2. | 15:23 vechtr-z-protivina
5
Náhlasit nevhodný komentář
S takovými propastnými rozdíly platů je lehko průměrná mzda 28.000Kč. Kdo to ale má z řadových zaměstnanců? Jeden ber 200tisíc, druhý 12tisíc, tak jsme u průměru 66tisíc. Jenže jeden dře bídu, nemá ani na nájem a druhý neví co s penězi. Asi tak.
13.2. | 15:20 vechtr-z-protivina
5
Náhlasit nevhodný komentář
Nejde li to po dobrém, mělo by to jít ze strany zákona. Jednou jsme v EU, tak by měla být podobná pravidla hry, takže nastavit minimální mzdu minimálně na 1000€ a tvrdě trestat zaměstnavatele, kteří by to chtěli nějakou vyčůraností porušit. Už dost bylo vykořisťování.
13.2. | 15:19 vechtr-z-protivina
4
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli někdo nemá na důstojný plat pro zaměstnance, nechť si to dělá sám a nemá tu drzost někoho zaměstnávat. Nebýt tady takové mizerné platy, to by se pak samozřejmě nemohli být do prsou, jací že to jsou kabrňáci, že u nás není téměř nezaměstnanost.
13.2. | 15:17 vechtr-z-protivina
5
Náhlasit nevhodný komentář
Firmy mají na platy hlavně pro management. Tam dnes není problém brát i 200.000Kč. To vše na úkor řadových zaměstnanců, co mnohde dělají za 11.000Kč čistého (minimální mzda). A ani to se mnohým gaunerům z řad majitelů firem nelíbí a skučí, že lidi takto přeplácí.