Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.2. 2017 21:15
nečekané rozhodnutí

Firmy nemají na platy: Autobusáci vyhlásili stávkovou pohotovost!

Zdroj: TV Nova

Jihomoravští řidiči autobusů vyhlásili stávkovou pohotovost. Stále se totiž nedočkali zvýšení platů, které jim loni slíbila vláda. Přepravní firmy tvrdí, že na vyšší mzdy nemají peníze. A nemají zatím ani záruky od kraje, že jim bude navýšení platů kompenzovat. Odboráři by o tom dnes měli jednat s jihomoravským hejtmanem.

Hejtman Bohumil Šimek naplánoval na pondělí s vedením odborů schůzku. Odboráři jdou na jednání s tím, že většina zaměstnavatelů nevyplácí řidičům peníze, které jim zaručuje vládní nařízení. A pokud je některé firmy teď vyplatí, nemají žádnou záruku, že budou mít peníze na vyšší platy i v dalších měsících.

 

Vláda vloni rozhodla o navýšení minimálních mezd řidičům autobusů na 98 korun za hodinu jízdy. Zvýšení platů by měl dopravcům kompenzovat kraj.

 

 

Náměstka hejtmana pro dopravu Romana Hanáka vyhlášení stávkové pohotovosti překvapilo. Kraj totiž podle něj dělá vše pro to, aby dopravci peníze navíc dostali.

 

Stávkou kvůli navýšení mezd hrozili řidiči autobusů už loni v létě například ve Znojmě. Ti tehdy požadovali víc než sto korun na hodinu. "80 korun na hodinu si myslím, že je podhodnocené," řekl tehdy reportérům TV Nova jeden z nich.

 

Ondřej Požár/ lud TN.cz