Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 10. 2016
hromadný vyhazov

Firmy propustí víc než 4 tisíce lidí! Které profese jsou v ohrožení?

výpověď a hledání zaměstnání
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz
Ilustrační foto

Téměř 4500 zaměstnanců už letos kvůli hromadnému propouštění přišlo, nebo v nejbližší době přijde o místo. Úřadu práce už záměr propouštět ve velkém nahlásilo tento rok 49 firem. Pracovních míst je naštěstí dostatek.

Celkem 4464 lidí přijde letos kvůli hromadnému propouštění o práci, vyplývá to z dat, které musí úřadu práce firmy ze zákona nahlašovat. Číslo ale může být do konce roku ještě vyšší, zaměstnavatelé musí tuto skutečnost hlásit měsíc dopředu.

 

V nadcházejících měsících propustí zaměstnavatelé nejvíc lidív Plzeňském (100) a Ústecké kraji (54). "Zaměstnavatelé, kteří nahlásili v srpnu hromadné propouštění, mají své provozovny, kromě Jihočeského a Karlovarského kraje, ve všech regionech ČR," upozornila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

 

Z okresního hlediska jsou na tom nejhůře Rokycany, kde přijde o práci 91 lidí, a také Teplice, kde zaměstnavatelé rozdají 52 výpovědí.

 

 

Firmy se chystají propouštět především v hutnictví, ve výrobě, v rozvodu elektřiny a ve výrobě nekovových minerálních výrobků. Co se týče profesí, bude se propouštění týkat zejména dělníků v polygrafii, technických a odborných pracovníků, obsluhy strojů a montážních dělníků.

 

Mezi hlavní důvody, které vedly zaměstnavatele k přijetí tohoto opatření, patří organizační změny, restrukturalizace podniku nebo ztráta zakázek.

 

Letos byla nejhorší situace v květnu, kdy záměr hromadně propouštět ohlásilo šest firem a týkalo se více než 2200 zaměstnanců. Propuštění zaměstnanci se ale nemusí bát, volných pracovních míst je v evidenci úřadu práce více než 140 tisíc.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PRÁCE SNŮ? Ani náhodou! Až uvidíte, čím se živí tahle žena, zvedne se vám žaludek

Hledáte práci? 10 nových zaměstnání, které jste ani netušili, že existují

mom TN.cz