Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2017 10:32
galerie dojemná chvíle

FOTO: Hasiči v celé zemi dnes uctili památku mrtvého kolegy

Rozloučení s hasičem ze Zvole
Zdroj: HZS Praha

Hasiči v celé zemi dnes ráno uctili minutou ticha památku svého kolegy, který zemřel ve středu po těžkém zranění při hašení požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Všem truchlícím kolegům poslal smutný vzkaz i jejich nejvyšší ředitel.

Na všech hasičských stanicích se dnes v 7 hodin ráno na krátkou chvíli zastavil čas. Hasiči si tichou vzpomínkou připomněli památku svého kolegy Jana Odermatta. Ten tragicky zemřel ve středu při hašení požáru lakovny ve Zvoli u Prahy.

 

Jan Odermatt byl technikem chemické služby. Kromě hašení požárů tak byl specialistou odpovědným za protichemickou ochranu své jednotky. Od roku 1993 sloužil v pražském Radotíně, odkud také vyjel na svůj poslední výjezd k mohutnému požáru haly.

 

 

Hasiči zatím podrobnosti o příčinách tragické události neuvedli a sami je vyšetřují. Jisté je, že Jan Odermatt byl těžce zraněn a přímo na místě desítky minut resuscitován svými kolegy a později záchranáři. Ti jej také převezli do kladenské nemocnice - údajně kvůli tomu, že ve jejím vybavení je tlaková barokomora. To by mohlo nasvědčovat, že se hasič nadýchal toxických zplodin kouře.

 

17

GALERIE: Hasiči - pieta za mrtvého kolegu

Zdroj: pozary.cz

Hasiči - pieta za mrtvého kolegu - 2

Hodnocení:

 

Smutek se dnes držel i na radotínské stanici, kde hasič sloužil. Težké chvíle si jeho kolegové ale prožili zřejmě už včera ráno, kdy do služby nastoupila směna B, ve které byl jan Odermatt dlouhých 24 let...

 

Všem hasičům při této příležitosti poslal vzkaz i jejich generální ředitel Drahoslav Ryba:

 

Drazí kolegové, hasiči i jejich příznivci. Když jsem nastupoval na pozici generálního ředitele, věděl jsem, že budu muset ve své funkci řešit řadu nepříjemných věcí, jako bude boj o rozpočet, řadu složitých situací typu povodní a dalších. Na všechno jsem byl připravený.


Na co se připravit nedá a co je v naší práci nejtěžší je, pokud zemře kolega hasič při výkonu svého povolání. Každý hasič při nástupu do funkce slavnostně slibuje, že bude chránit životy, zdraví a majetek, a to i s nasazením vlastního života. Každý hasič toto slibuje dobrovolně s plným vědomím toho, že svůj život zasvěcuje pomoci druhým.


Naší snahou je, aby výcvik a velení při zásazích byly natolik profesionální, aby se podobným tragédiím předešlo. Ne vždy se to ale podaří. Bohužel, i tak zkušený hasič, jakým byl s 24 lety praxe Jan Odermatt, zaplatil za svoji odvahu životem. Jsem přesvědčen, že se nám podaří objasnit okolnosti tragické události.

 

tn.cz / David Garkisch