Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Pro koho jsou elektrokola?

Aktualizováno 11.6. 2017 10:59
Klíčové volby

Francouzi volí nový parlament. Pro Macrona je to "třetí kolo"

Emmanuel Macron
Zdroj: Profimedia
Francouzský prezident Emmanuel Macron

Ve Francii dnes začalo první kolo parlamentních voleb, které by podle průzkumů měly posílit pozice nedávno zvoleného prezidenta Emmanuela Macrona. Očekává se totiž vítězství jeho centristického hnutí Republika v pohybu (REM). Volební místnosti se ve velkých městech uzavřou ve 20:00 SELČ. Druhé kolo voleb se koná za týden, 18. června.

Stejně jako při nedávných prezidentských volbách se zřejmě i nyní potvrdí ústup tradičních politických stran. Největší šance stát se nejsilnější politickou silou ve Francii má teprve loni založené Macronovo hnutí.

 

Prezident silné zastoupení v parlamentu nezbytně potřebuje, aby mohl prosadit své ambiciózní klíčové ekonomické reformy, které nebudou vždy populární.

 

Druzí by mohli skončit Republikáni se spojenci a třetí se podle průzkumů asi umístí krajně pravicová Národní fronta (FN) Marine Le Penové. Právě s touto političkou se devětatřicetiletý Macron utkal 7. května ve druhém kole volby hlavy státu.

 

 

Francouzští voliči rozhodují o 577 členech Národního shromáždění. Do rozhodujícího druhého kola postupují nejméně dva nejúspěšnější kandidáti z každého z 577 volebních obvodů. V druhém kole mohou soupeřit tři i více kandidátů, pokud splní podmínku překročení 12,5 procenta získaných hlasů.

tn.cz / ČTK