Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 5. 2017
Prezidentské volby

Francouzi začali volit novou hlavu státu. Ale jen ti v zámoří!

Francie po prezidentských volbách
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Rozhodující druhé kolo francouzských prezidentských voleb začalo v předstihu už dnes na francouzských zámořských územích a departementech na západní polokouli.

V samotné Francii, kde se bude hlasovat až v neděli, vládla tradiční sobotní atmosféra oproštěná od politiky. Předvolební kampaň skončila o půlnoci z pátku na dnešek a nyní již prezidentští kandidáti nesmějí veřejně vystupovat.


Ve 12:00 SELČ se otevřely volební místnosti na malém souostroví Saint Pierre a Miquelon, které leží u břehů Kanady. Na zámořském území, které s přestávkami patří Francii od 16. století, je registrováno zhruba 5000 voličů.


Volí pak také Francouzi na Guadeloupu a na Martiniku v Karibském moři, ve Francouzské Guyaně, na druhém konci světa ve Francouzské Polynésii a na francouzských konzulátech na americkém kontinentu.


V neděli budou hlasovat voliči na ostrovech Réunion a Mayotte v Indickém oceánu, které jsou v blízkém časovém pásmu. Dohromady jde o asi milion lidí. Výsledky jejich hlasování ale budou moci být oznámeny také až po nedělní osmé hodině večer, kdy skončí volby v kontinentální Francii.Dá se předpokládat, že volební účast bude na zámořských územích a departementech nízká. Důvodem je tradice, ale také výsledky prvního kola voleb. V něm v zámoří většinou vítězil levicový radikál Jean-Luc Mélenchon, který ale do finálového duelu nepostoupil. Předpokládá se, že i ve vlastní Francii nebude pro nikoho hlasovat třetina Mélenchonových voličů.


V ČR mají francouzští občané možnost volit v neděli na francouzském konzulátu v Praze.

tn.cz / ČTK