Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.5. 2017 08:57
prezidentské volby

Francii povede Macron, první dámou bude jeho učitelka

Zdroj: TV Nova

Francouzi v neděli zvolili novým prezidentem liberála Emmanuela Macrona, získal 66,06 procenta hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou, která již jeho vítězství uznala a poděkovala svým voličům. Devětatřicetiletý Macron, který se stal nejmladším prezidentem v novodobé francouzské historii, prohlásil, že chce sjednotit rozdělený národ a bránit zájmy Francie i Evropy.

Dnes večer se otevírá nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, abychom v ní znovu našli naději a důvěru," prohlásil v neděli Macron. "Vím o roztržkách v našem národě, které vedly některé k radikální volbě. Vím o hněvu, pochybnostech, úzkostech, které někteří vyjádřili. Je mou povinností vás vyslechnout a bojovat proti všem formám nerovnosti, zajistit vaši bezpečnost a zaručit jednotu národa," dodal budoucí prezident, který se v kampani postavil sílícím protiimigračním náladám a hlásal užší evropskou integraci.

 

Po sečtení všech odevzdaných platných hlasů jich bývalý ministr hospodářství Macron získal 66,06 procent. Vyplývá to z informací francouzského ministerstva vnitra. Krajně pravicovou političku podpořilo 33,94 procent voličů.

 

Ze 47 miliónů registrovaných voličů se 25,38 procent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procent odevzdaných hlasů bylo buď prázdných nebo poškozených. Vítězství liberála Emmanuela Macrona uznala už dříve i jeho soupeřka Marine Le Penová.
 

 

On-line reportáž

Prezidentské volby ve Francii - 2. kolo

22:50

Většina francouzské politické scény přijala vítězství centristy Emmanuela Macrona s úlevou a mnozí politici z pravé i levé strany politického spektra vyjádřila připravenost s ním spolupracovat. Tradiční pravice i levice ale již daly najevo, že mu nic nedají zadarmo a že se hodlají připravovat na parlamentní volby.

22:37

Emmanuel Macron nyní míří za svými příznivci, kteří oslavují na prostranství před Louvrem.

22:13

Francouzi bouřlivě oslavují.

 

"Francouzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili kontinuitu. Blahopřeji mu ke zvolení, a protože mám na srdci vyšší zájmy země, přeji mu úspěch," řekla Le Penová za nadšeného potlesku svých příznivců, kterým slíbila novou podobu politické strany Národní fronta (FN).

 

Řada francouzských voličů kvůli nespokojenosti s účastí dvou kandidátů stojících mimo rámec tradičních politických stran k volbám vůbec nepřišla a odhadovaná účast pod 75 procent je nejnižší za několik desetiletí. Rekordní počet Francouzů pak demonstroval svou nevoli nad kandidáty přímo u uren, když dovnitř vhodili podle odhadů celkem 4,2 milionu neplatných hlasů, což je téměř devět procent zapsaných voličů.

 

Emmanuel Macron s Brigitte
Zdroj: Profimedia Nový francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte

 

Macron, který byl ve svých 39 letech zvolen do čela Francie, se stane nejmladším prezidentem této země. Podle francouzského serveru Libération bude i nejmladším prezidentem na světě.

 

Svému nástupci už mezi prvními blahopřál současný prezident François Hollande, který jej podpořil i během kampaně a osobně by se měli sejít už v pondělí. Podle médií zbývá Hollandeovi pro předání funkce už pouhý týden, neboť jeho mandát vyprší 14. května.

 

 

Macronovi blahopřáli rovněž další francouzští politici a gratulace přišly z celého světa, mimo jiné od německé kancléřky Angely Merkelové, britské premiérky Theresy Mayové či amerického prezidenta Donalda Trumpa.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.5. | 19:40 lucielucina
27
Tyto volby ve Francii jsou pro Česko a celou V4 důležité. Francie se stane ...
7.5. | 19:36 xxx yyy
-24
pisete tu smesne komentarenerozumite fr politice a novinari take neni to Le ...
8.5. | 23:20 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pedofilní učitelka a Oidipojní gerontofil to je skutečně prezidentský páreček k pohledání! Clinton s Levinskou, to je proti nim slabota!
8.5. | 10:58 sumatr
15
Náhlasit nevhodný komentář
Co chteli, to maji, neni co dodat, asi se jim teroristicke utoky libi.
8.5. | 10:56 Miroslav Hanko
15
Náhlasit nevhodný komentář
Makrela Macron slibuje větší svobodu pro frantíky z 20%muslimští tak že verbež z jihu má povolení svobodně drancovat.Tak že za půl roku uvidíme jak budete oslavovat tohoto dalšího przniče Evropy.
8.5. | 10:33 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-7
Náhlasit nevhodný komentář
8.5. | 10:08 wp2t: Britů chtěla pryč polovina a když zjistili, jaké to bude mít důsledky, tak i část z nich přehodnotila svoji volbu
8.5. | 10:31 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-5
Náhlasit nevhodný komentář
8.5. | 09:42 wp2t: Pokud si pamatuju, tak přístupové podmínky, tedy i otázku zemědělství, vyjednávali sosani, takže si můžeš jít stěžovat do liháče nebo na nádraží
8.5. | 10:08 wp2t
14
Náhlasit nevhodný komentář
2 Nemergut To si to hochu představuješ moc růžově. Macaron bude tvrdě spolupracovat s Andělou(nebo nástupcem) a šrouby budou utahovat nám. Proč si myslíš, že britové chtěli pryč? No protože je tihle dva nechtěli ani trochu pustit k veslu či nechat řídit.
8.5. | 09:49 wp2t
9
Náhlasit nevhodný komentář
2 bogo To bylo vyhodnoceno v nezávislých médiích jako jeho vlastní tah, aby poškodil soupeřku ve stylu podívejte jací jsou oni zlý. Prostě klasický fals flag.
8.5. | 09:45 bogorovnyj
5
Náhlasit nevhodný komentář
A co ty uniklý emajly, prej jeto pěknej hnůj. Lowe v daňových rájích, obchody s Arabama, to je u prasidenta OK?..https://stredoevropan.cz/2017/05/07/co-vsechno-prasklo-na-macrona-z-odhalenych-emailu/
8.5. | 09:42 wp2t
16
Náhlasit nevhodný komentář
Macaron je představitel budoucí dvourychlostní Evropy. V praxi to znamená, že zlikvidovali domácí zemědělství a hospodářství bývalých zemí východního bloku a teď nás pasují zpět na úroveň kolonií a omezí s náma obchodování jen na jejich dovoz. Budeme pro ně na úrovni Indie v 19 století.
8.5. | 09:39 wp2t
16
Náhlasit nevhodný komentář
Macaron slibuje boj proti terorismu, ale zapomněl upřesnit proti kterému. Bude to jako v německu, kde kryjí uprchlické zločiny muslimů a míří do vlastních řad, tedy proti pravici? Třeba i vymyšlené? Dočkáme se procesů jako v Československu s Horákovou? Uvidíte již brzy v "nové Evropě".