Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.11. 2016 12:12
galerie krtčí hnízdo

Takhle bydlí krtci! Podívejte do jejich labyrintu pod zemí

Krtek
Zdroj: Thinkstockphotos

Krtek je milovaná dětská kreslená postavička, ale taky občas nenáviděný "škůdce" trávníků či úrody. Brit, který se jejich odchytem živí, zdokumentoval, jak vypadá labyrint krtčích chodbiček hned pod vaším trávníkem...

Lovec škůdců Adam Leonard z Británie se rozhodl ulovit zahradního krtka holýma rukama. Bylo to poprvé za jeho dvaadvacetiletou kariéru lovce škůdců a povedlo se mu to. Musel sice odkrýt i část položeného trávníku, ale zato díky tomu zmapoval, jak to vlastně v krtčím bludišti jen pár centimetrů pod našima nohama vypadá. Adam všechno také vyfotil, aby se s lidmi o zkušenost podělil.

 

Fotografie ukazují chodbičky jediného krtka, nikoli celé rodiny nebo populace. "Většina lidí si uvědomuje, že má na zahradě krtky jen když občas prorazí na povrch," komentoval své snímky Adam Leonard. Je patrné, že krtek je pod zemí opravdu velmi čilý - víc než by mohly dokládat krtince na povrchu. Překvapením pro laiky je nejspíš i to, jak blízko povrchu se krtek pohybuje. Odborníci tvrdí, že krtek je schopen za jediný den vyhrabat chodbičky dlouhé až 50 metrů.

 

 

Říkáme sice "krtek", ale zpravidla zřejmě ani netušíme, že jde o české jméno pro celkem třináct malých krtkovitých savců. Ti žijí výhradně v zemi a živí se hmyzem, který vyhledávají podle sluchu a čichu. Chodbičky krtků jsou vlastně pastí pro jeho kořist. Krtci nemusí hrabat, chodbičkami jen pobíhají a sbírají všechen hmyz, na který narazí.

 

14

GALERIE: Co dovede krtek pod zemí

Zdroj: Profimedia

Co dovede krtek pod zemí - 1

Hodnocení:

 

Vzhledem k tomu, že mezi potravou krtka je i mnoho hmyzích škůdců, stálo by za to občas nad nějakým krtincem přimhouřit oko. Jejich chodby jsou navíc pro půdu velmi užitečné - krtci jimi zeminu výborně provzdušňují. Navíc nehrabou stále nové chodbičky, ale udržují ty původní nebo opravují staré.

 

Zahradníci navíc doporučují hlínu z krtinců uchovávat a využívat. Podle nich jde výborně zpracovanou a kyprou zeminu, která téměř neobsahuje zárodky plevelů. Kromě toho je krtek "obecně chráněným" živočichem, i když se jako škůdce paradoxně smí zabíjet. Ale až ho náhodou najdete, zkuste mu raději dát svobodu. Třeba někde jinde...

tn.cz / gar
Reklama