Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 5. 2017
Povýšení in memoriam

Generálmajor Gabčík. Obětoval se pro nás, vysvětlil Kiska povýšení

Zdroj: TV Nova

Andrej Kiska povýšil in memoriam odbojáře Jozefa Gabčíka na generálmajora. Slovenský prezident to učinil u příležitosti 75. výročí operace Anthropoid. Při ní Gabčík spolu s Janem Kubišem provedli atentát na Reinharda Heydricha. Říšského protektora Čech a Moravy a vysoce postaveného nacistu se jim podařilo zabít.

Květen 1942, pražská Libeň. V zatáčce čekají dva muži. Jozef Gabčík a Jan Kubiš se chystají na úkol, pro který byli speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Ten plní kolem půl jedenácté dopoledne, když do zatáčky vjíždí otevřený vůz s Reinhardem Heydrichem.

 

Výsadkáři způsobili Heydrichovi vážná zranění, kterým později podlehl. Sami se dali na útěk. "Gabčík utíkal tadyhle okruhem, protože kdyby utíkal rovnou tou ulicí V Holešovičkách, tak já mám dojem, že by ho pánové asi dohnali," vypověděla svědkyně atentátu Eva Křižická.

 

Nacisté zahájili po Gabčíkovi s Kubišem i jejich dalších spolupracovnících rozsáhlé pátrání, které provázel všeobecný teror. Trvalo tři týdny.

 

 

"Londýn hlásil vždycky: 'Ještě je nemají!' A to se nám nelíbilo, vypadalo to, jako že štvou Němce, aby je vypátrali," uvedl výsadkář Jaroslav Klemeš. Parašutisty nakonec obklíčili v kostele svatých Cyrila a Metoděje, kde se Gabčík rozhodl spáchat sebevraždu.

 

Andrej Kiska dnes ocenil mimo jiné i to, že Gabčík nadřadil svou misi nejsilnějšímu z lidských instinktů, totiž přežít. Zdůraznil také ohromné důsledky, které atentát měl. Nacisté přišli o aureolu neporazitelnosti, Československo se zbavilo tíhy Mnichovské dohody a ze světa zmizel jeden z hlavních organizátorů holokaustu.

Matěj Sviták/epa TN.cz

Diskuze

27.5. | 13:04 Petr Kelenda
3
Náhlasit nevhodný komentář
Lituji tyto borce,kteří nad i za cemu vlastních životů uchránily před nacismem.Teď tu z požehnáním nejvyšších politiků pochodují na Evropy hordy hrdlořazů a nikdo nechce zakročit.Ještě je vítají vysokou podporou za ležení na gauči aplánování terorostického útoku proti místním obyvatelům.
27.5. | 07:24 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nedomnívám se,že hrdinství obou se obtížně hodnotí.Pánové Kubiš a Gapčík udělali to,na co byli školeni a k čemu byli vysláni.Určitě věděli do jakého rizika jdou a přes to atentát provedli.Tudíž hodnotit lze pouze provedení.A to že jsou kritizováni? To je účelný postup zasr. komoušů a jejich výklad.
27.5. | 01:34 maxfox
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dnes se těžko hodnotí jejich čin.Někdo je oslavuje,někdo zase zatracuje, že kvůli nim přišlo hodně lidí o život.Tehdy byla jiná doba a vyžadovala jiné činy.Každopádně to byli hrdinové,otázka je,jestli jejich čin nebyl zbytečný.
26.5. | 23:07 fantozzi602
0
Náhlasit nevhodný komentář
to byli borci,nevahali hrdine polozit svuj zivot v boji s fasounama kterym dneska sobotka leze do prdelle,herman jezdi na sudetonemecke sjezdy,atd, cest jejich pamatce a hanba nasim politikum