Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 8. 2017
Spadla klec

GIBS stíhá policisty, měli prodávat informace soukromým očkům!

Zatčený muž - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila trestní stíhání dvou současných a jednoho bývalého policisty a pěti "civilistů". Policisté jsou podezřelí, že vynášeli informace a prodávali je soukromým detektivům.

"Policisté na základě zadání od civilních osob měli provádět neoprávněné vstupy do informačních systémů policie a ministerstva vnitra, které jsou určeny pouze pro služební potřebu," popsala mluvčí inspekce Radka Sandorová.


Policisté vytahovali data například z centrálního registru vozidel nebo obyvatel, bez důvodu lustrovali lidi z pátrací databáze nebo zjišťovali trestní minulost konkrétních lidí.

 

"Takto získané údaje policisté následně předávali civilním osobám, které je využívaly při svém soukromém podnikání spočívajícím v poskytování detektivních služeb," doplnila Sandorová.Stíhaní policisté (bývalý i ti současní) se dopustili přečinu neoprávněného nakládání s osobními údaji současně s přečinem neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a také zneužití pravomoci úřední osoby.


Soukromí detektivové policisty k těmto trestným činům naváděli. Všichni obvinění jsou vyšetřováni na svobodě. Inspekce neuvedla, jak vysoké tresty jim hrozí.

pez TN.cz