Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.5. 2016 22:03
sezóna grilování

Grilovat se dá i ve městech: Tady vám půjčí gril i dřevo! PŘEHLED

Zdroj: TV Nova

Zbožňujete grilování, ale nemáte ani zahradu, ani balkón, na který byste si gril postavili? V některých městech existují místa, kam si můžete gril přinést a maso si opéct. A někde dokonce vlastní gril ani mít nemusíte, vše potřebné najdete na místě!

Zatímco lidé na vesnici mohou grilovat na zahrádce kdykoli se jim zachce, lidé z paneláku si takový luxus dopřát nemohou. Často totiž nemají ani malý balkónek, kde by si mohli dobroty opéct. Musí tedy hledat jiný způsob, jaké si tuto letní kratochvíli vychutnat.

 

V městských parcích, u vody nebo na louce je většinou vyhláškou zakázáno oheň rozdělávat. Pokud byste i tak chtěli rožeň rozpálit, zbytečně byste se vystavili pokutě. Proto si vždy před grilováním zjistěte, jestli se zákaz vztahuje i na vámi vybranou lokalitu.

 

Grilovat ve městech ale můžete i naprosto bez rizika. Stále více českých měst totiž zřizuje speciální grilovací místa, kde můžete oheň rozdělat úplně bez starostí. Na některých místech si můžete gril půjčit, jinde je veřejný gril napevno nainstalovaný a někde vám dokonce nachystají i dřevo na podpal.

 

 

Nejvíce rozšířená jsou grilovací místa v Praze. Lokalit, kde můžete oheň beztrestně rozdělat, je v hlavním městě celkem 16. Na většinu míst musíte dorazit s vlastním vybavením, na výstavišti vám ale gril za dvě stovky půjčí. Místa na grilování jsou obvykle vybavena ohništěm, posezením a odpadkovým košem. Po rožnění by si po sobě měl každý uklidit a rozžhavené uhlíky řádně uhasit.

 

Místa, kde můžete v Praze grilovat
Zdroj:

 

Čím dál víc se snaží vyjít vstříc milovníkům grilování v Brně. V letošním roce město otevře na plážích Brněnské přehrady čtyři veřejná grilovací místa, konkrétně na Rokli, Pod Dymou, na Kozí Horce a Sokolském koupališti. "Grilovací stoly s ohništěm a rošty budou navrženy a realizovány s ohledem na maximální ochranu proti vandalismu, odcizení a nepříznivým povětrnostním podmínkám," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

 

V Brně je také povoleno grilovat v parcích, které spravuje brněnská městská část Brno-střed. Velmi oblíbená je Kraví Hora, kam město umisťuje sezónní grily. Vyhledávanými lokalitami jsou také jezírko v Lužánkách nebo oblast pod hradem Špilberkem, sem si ale musíte přinést vlastní náčiní.

 

Grilování si mohou lidé užívat i v Hradci Králové. V Šimkových sadech je pro ně nainstalováno hned několik grilů, které může kdokoli použít. Ty zájemci najdou na poloostrově u rybníčku a také v blízkosti katastrálního úřadu. Dobrou zprávou je, že se na park nevztahuje zákaz pití alkoholu, grilované pochoutky tak můžete zapít studeným pivem.

 

 

Zvýšil se také počet ohnišť v královéhradeckých městských lesích. Krytá najdete u rybníku Výskyt a Olšina a u Hradečnice nad Mazurovými chalupami, nekrytá potom na pláži u Biřičky, u Pěti ježků, před Mazurovou chalupou, u Rytířského hradiště a u rybníka Šanovec.

 

V Českých Budějovicích za veřejné místo pro grilování museli hodně bojovat, před dvěma lety si ale vymohli plácek v Nové ulici. Na prostranství u základní školy probíhalo grilování každé pondělí. Zatím není jasné, jestli bude tradice pokračovat i letos. Grilovací místa chtějí také v Olomouci, tam by už brzy mohly vzniknout v areálu opraveného rozária.

 

Kde nesmíme rozdělávat oheň

Ve zkratce by se dalo říct, že rozdělávat oheň ve volné přírodě je vždy protizákonné. Zapálit si ho můžete jen na k tomu vyhrazených místech. Zákon zakazuje rozdělávat oheň v rezervacích, národních parcích a chráněných krajinných oblastech, otevřené ohně nesmíte udržovat ani v lese. Zapálit si ho smíte ve vzdálenosti nejméně 50 metrů od lesa.

 

 

Mnozí lidé na to ale nedbají a na výletě si vesele rozdělávají oheň, kde se jim zlíbí. Pokud se ale jedná o soukromý pozemek, vždy potřebujete souhlas jeho majitele. Na obecních pozemích je zase rozdělávání ohňů často zakázáno místní vyhláškou. Pokud tedy nechcete mít problémy a vystavovat se pokutě, využívejte vždy jen vyhrazená místa.

mom TN.cz
Reklama