Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2016 09:31
je to hloupost

Gynekoložka vyvrátila rozšířený mýtus: Dámy, tomuhle nevěřte!

Koupání s tamponem
Zdroj: Profimedia, thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Ať už se to někomu líbí, nebo ne, dámy to prostě mají s hygienou obtížnější než muži. A v létě je situace ještě daleko horší, láká nás totiž osvěžení na koupalištích či v přírodních nádržích.

Nadměrné pocení, koupání ve veřejných bazénech či přírodních vodách mohou u žen způsobit kvasinkovou infekci. Kvasinky se rozšiřují zejména během léta a kdo je jednou měl, ten ví, že to není nic příjemného.

 

Jejich vzniku se dá podle lékařů předejít dodržováním několika pravidel. Pokud problémy neustoupí do tří dnů, je třeba navštívit gynekologa, kvasinky se totiž mohou dál šířit. Nevhodné je koupat se například v přírodních nádržích, ve kterých plave hodně kachen či jiných vodních ptáků. Ženy před mykózami neochrání ani tampón.

 

Podle gynekoložky Michaely Grossové je to, že vás tampon při koupání v přírodních vodách před kvasinkami ochrání, mýtus a týká se to i bazénů. I Chlorová voda pochvu naruší. Řekla to pro slovenskou tiskovou agenturu. Po návštěvě přírodních koupališť radí, co nejrychleji se osprchovat, v případě nouze pomůže i rychle vymočení.

 

 

Ženy by si podle Grossové měly intimní partie mýt přípravky na to určenými s obsahem kyseliny mléčné. Nic nepokazí ani čistá voda. Během léta je třeba umývat intimní partie minimálně dvakrát denně, ideálně po každé návštěvě toalety. Vhodné je mít v těchto dnech po ruce vlhčené ubrousky na intimní hygienu, které v pochvě pomáhají nastolit správné pH.

 

Intimky či menstruační vložky je potřeba měnit nejméně každé čtyři hodiny, protože poskytují ideální prostředí pro množení nežádoucích bakterií. V létě by měl být tabu i parfémovaný toaletní papír.

 

 

Ženy by se měly vyhnout spodnímu prádlu z umělých či neprodyšných materiálů, ideální je bavlna. Chodit bez spodního prádla se nedoporučuje.

 

Rozvinutí mykózy může souviset také s užíváním antibiotik, s cukrovkou, těhotenstvím, hormonální léčbou či stresem nebo jídlem. Vhodnou léčbu určí gynekolog.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Dívka si nechala tampon celých devět dní. Neuvěříte, co se jí stalo!

Zoufalé situace si žádají zoufalá řešení. Neuvěříte, co ženy používají místo tampónu!

mom TN.cz