Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2017
ochromené počítače

Hackerský útok má statisíce obětí! A brzy hrozí další, varuje expert

Hacker
Zdroj: Profimedia
Hakcerký útok - ilustrační foto

Masivní kybernetický útok ohlášený poprvé v pátek má 200.000 obětí v nejméně 150 zemích. Oznámila to dnes Evropská policejní organizace Europol.

Počítačový expert oslovený zpravodajskou stanicí BBC zároveň varoval před možností dalšího útoku, který může přijít velmi brzo, možná už v pondělí.

 

Útok má "200.000 obětí, především podniků, v nejméně 150 zemích," sdělil ředitel Europolu Rob Wainwright. "Ročně zasahujeme proti zhruba 200 kybernetickým útokům, ale něco takového jsme dosud neviděli," dodal Wainwright v rozhovoru s televizí ITV.

 

Mezi postiženými jsou podle jeho slov i velké podniky. Škodlivý software drží zasažený počítač jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování.

 

 

Britský vědec zabývající se obranou proti útokům tohoto druhu a známý pouze jako MalwareTech, protože chce zůstat v anonymitě, pomohl podle britského tisku vystopovat zdroj, odkud se virus šířil. "Tento útok jsme zastavili, ale přijde další a ten nebudeme schopni zastavit. Jde o mnoho peněz. Nemají důvod v tom přestat. Nedá jim velkou práci změnit kód a znovu začít. Je pravděpodobné, že to udělají. Možná ne o víkendu, ale pravděpodobně už v pondělí ráno," citovala MalwareTech BBC.

 

Škodlivý software byl pojmenován WannaCry a MalwareTech sdělil, že jeho první verze byla zastavitelná, avšak ve verzi 2.0 budou odstraněny slabiny té první. MalwareTech radí ochránit neprodleně systémy antivirovým programem.

 

Ředitel Europolu Wainwright se domnívá, že bilance zasažených počítačů ještě poroste. "Čísla stále stoupají, bojím se, že se zvednou, až lidé v pondělí přijdou do práce a zapnou počítače," řekl.

 

 

Útok byl ohlášen poprvé v pátek. K nejvíce zasaženým patří britský zdravotnický systém, automobilka Renault, ruské banky, společnost FedEx i univerzity v Řecku nebo Itálii.

 

Wainwright řekl, že zranitelnost zdravotnických systémů, a nejenom toho v Británii, je znepokojující. Naproti tomu je podle něj zřejmé, že mnoho bank se dokázalo ubránit. Virus útočí zejména na počítače používající operační systém Windows XP, který už firma Microsoft nepodporuje. Aktuální systém Windows 10 zasažen není.

 

Wainwright řekl, že většina postižených peníze požadované za odblokování počítačů nezaplatila. Podle analytiků BBC zatím bylo zaplaceno něco přes 22.000 liber (690.000 Kč).

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.5. | 14:05 Roman Skala
2
Dokud nepadají letadla, nebouchají elektrárny a neumírají nevinní je to jen ...
14.5. | 15:00 bogorovnyj
-2
Ten útok nemá žádnej jinej důvod než že lidi a instituce jsou іԁіоtі, klikají ...
14.5. | 21:46 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
bogorovnyj - Souhlas, ale někdy to není jenom o tom, aby se lidé lépe zabezpečili ( programy - byznys). Ale i o tom, aby lidé byli sledování a zneužívaní. Více https://wikileaks.org
14.5. | 21:42 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Určitě si prostudujte odtajněné dokumenty od https://wikileaks.org/ zajímavé pro všechny kteří mají chytré telefony, televize, upozorňuji na to od počátku a nikdo se nechytá, ani média kterým jsem to poslal a já se ptám proč? Je to průser a média mlčí, nikoho to nezajímá? USA může asi všechno.
14.5. | 19:37 undatra
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Několik let nepoužívám žádný antivir .Občas jen tak , aby se neřeklo ,propláchnu počítač Esetem online .Výsledek - pokaždé nic , tedy skoro . Eset označil jako nebezpečné - stažené CD časopisu Počítač pro každého , instalátory Opery , Ccleaneru i Flash playeru .
14.5. | 18:32 bard-lidu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdybyste raději napsali, co má člověk udělat, když na něj ten fujtajbl vyjukne z obrazovky, že chce prachy.
14.5. | 15:21 bogorovnyj
0
Náhlasit nevhodný komentář
Znovu vám opakuju že to je podvod na lidi.
14.5. | 15:11 bogorovnyj
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Každej kybernetickej útok je podvod na lidi. Šáhnout jim zase víc do soukromí. Přitom tyhle události vyvolávají vysoce nekompetentní hоᴠаԁа na vysokých postech, o který by jste si neopřeli ani kolo.
14.5. | 15:05 bogorovnyj
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka: už větří šanci, ріčus jeden.
14.5. | 15:00 bogorovnyj
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Ten útok nemá žádnej jinej důvod než že lidi a instituce jsou іԁіоtі, klikají na kdejakou ріčоᴠіnu a nemají zabezpičenej fajrvol. Já být šéfem centra pro cybernetickou bezpičnost, na ty instituce co to chytly okamžitě pošlu bleskovou kontrolu a vyhazuju a vyhazuju, bez nároku na odstupný samozřejmě.
14.5. | 14:07 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
Facebook je mocná zbraň Darkwebu. Bude hůř.
14.5. | 14:05 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dokud nepadají letadla, nebouchají elektrárny a neumírají nevinní je to jen škodlivý software.