Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2017
Požár v Londýně

Hasič popsal ohnivou zkázu: "Křik šel odevšad, nešlo pomoct všem!"

Hasič popsal požár v Londýně
Zdroj: Profimedia / facebook
Hasič Leon Whitley popsal, jak to v hořící budově vypadalo

Hasič, který zasahoval při požáru v Londýně, popsal deníku The Sun své pocity. Leon přijel k hořící Grenfell Tower mezi prvními a rozhodl se vejít dovnitř, přestože hrozilo, že se budova zřítí.

Když hasič Leon Whitley přijel v noci na středu k hořícímu věžáku v Londýně, věděl, že je zle. Na místo dorazil před 1:45 ráno - asi hodinu poté, co začalo hořet. I přes varování, že by se mohla budova zřítit, neváhal a vběhl dovnitř.

 

"Já bych taky chtěl, aby tam někdo šel a zachránil mého syna. A tak jsem to udělal," vypověděl hasič pro The Sun. "Byla to připomínka 11. září. Takové věci vám běží hlavou, když jste uvnitř. Všichni jsme si pamatovali, jak se Dvojčata zřítila. Říkal jsem si, že to možná nepřežijeme," dodal Leon.

 

Hrdinný hasič si probojoval cestu skrz hořící trámy a dveře. Přestože kvůli hustému kouři téměř nic neviděl, dostal se až do 15. patra. "Většinou jsem při požárech opatrný, ale nebojím se. Tohle bylo poprvé, co jsem měl při práci strach," přiznal Leon.

 

 

Nejhorší na tom všem byl podle něj křik, který vycházel snad ze všech bytů kolem. "Bylo to šílené. Křik ke mně doléhal ze všech stran. Myslím, že na to nikdy nezapomenu. Bylo to hrozné, protože víte, že pomoct by potřebovali všichni, ale to nejde. Navíc jsem je ani neviděl," svěřil se Leon.

 

Na otázku o počtu obětí hasič odpověděl, že se obává až stovky mrtvých. Úřady zatím potvrdily 30 obětí středečního požáru, ve výškové budově ale bydlelo až 600 lidí. Hasiči pokračují v prohledávání trosek a policisté vyšetřují, jak je možné, že se požár tak rychle rozšířil.

 

Více v reportáži TV Nova:

 

epa TN.cz