Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.5. 2017 14:04
Velké neštěstí

Hasiči truchlí. Vyjeli k nehodě vrtulníku a našli mrtvé kamarády

Hasiči, kteří zahynuli při pád vrtulníku - 2
Zdroj: HaZZ

Velká tragédie zasáhla ve středu slovenské hasiče. Při nehodě policejního vrtulníku Bell zahynuli na prešovském letišti devětačtyřicetiletý Radoslav Lacko a třiačtyřicetiletý Peter Toďor. Oba byli zkušenými hasiči z prešovské základny. Z vraku helikoptéry je vytahovali jejich kamarádi!

Okolo půl třetí odpoledne se na hasičské stanici ve slovenském Prešově rozezněl poplach. Hasiči dostali zprávu, že se na prešovském vojenském letišti zřítil vrtulník. Když dorazili na místo, zjistili, že jde o vrtulník ministerstva vnitra. Někteří zřejmě už tušili, že na palubě byli jejich kamarádi.

 

Vrtulník totiž krátce předtím odstartoval na společné cvičení policistů a hasičů. Kromě dvou pilotů z letky ministerstva vnitra byli na palubě hasiči z Okresního ředitelství Hasičského a záchranného sboru právě z Prešova.

 

"Tragickou nehodu nepřežili dva příslušníci Hasičského a záchranného sboru, podplukovník Mgr. Radoslav Lacko a nadporučík Peter Toďor," informovalo ve čtvrtek na svém webu slovenské ministerstvo vnitra.

 

14

GALERIE: Hasiči, kteří zahynuli při pádu slovenského vrtulníku

Zdroj: facebook, Polícia Slovenskej republiky

Pád vrtulníku slovenské policie

Hodnocení:

 

Starší z mužů se narodil v roce 1968 v Prešově. U hasičů byl od roku 1992. "Svoji službu začínal na oddělení požární prevence Okresní správy sboru v Prešově, kde působil 4 roky. V roce 2002 se stal velitelem čety na hasičské stanici v Prešově. Tuto funkci zastával až do roku 2015, kdy byl prezidentem HaZZ jmenovaný do funkce ředitele Okresního ředitelství HaZZ v Prešově," uvedli slovenští hasiči.

 

Lacko dostal v roce 2005 medaili za službu v HaZZ II. stupně, o sedm let později pak medaili II. stupně. "Aktivně pracoval na budování modulu leteckého hašení a rozvoji letecké záchranné služby," dodali hasiči. Po nehodě byl převezen do košické nemocnice, kde ale následkům zranění utrpěných při nehodě podlehl.

 

 

 

Mladí Peter Toďor se v Prešově narodil v roce 1974. U hasičů začal působit v roce 1999. Na prešovskou stanici přišel v roce 2010, od roku 2012 velel hasičskému družstvu. Kromě toho, že aktivně pracoval na budování modulu leteckého hašení a letecké záchranky byl také jejím instruktorem. V roce 2012 dostal medaili za službu III. stupně. Toďor zemřel na místě.

 

Příčina neštěstí zatím není známa. Jeden z pilotů se v pátek v nemocnici probral, druhý zůstává v umělém spánku ve velmi vážném stavu. Vrtulník se podle slovenské policie zřítil přibližně 200 metrů od místa, ze kterého odstartoval, z výšky asi 100 metrů.

 

Záběry natočené krátce po nehodě vrtulníku:

 

O stroj stejného typu, tedy Bell 429, přišla vloni v září také společnosti ATE provozující leteckou záchranku. Při pádu ani ne měsíc staré helikoptéry zahynula tříčlenná posádka a převážený pacient. I stroj, který se zřítil ve středu, byl poměrně nový. Poprvé vzlétl v roce 2015.

vbo TN.cz