Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 5. 2018
další nebezpečí

Havajská sopka vybuchla! Popel zasypal vesnice, chrlí i kameny

Zdroj: TV Nova

Ohromná exploze sopky Kilauea se ozvala ve čtvrtek ráno místního času a zasypala okolí popelem a prachem. Vulkán chrlí i kameny, které mohou dosáhnout až velikosti osobních aut. Ty mohou padat až kilometry daleko.

"Balistické bloky o velikosti 60 centimetrů byly nalezeny na parkovišti pár set metrů od kráteru Halemaumau. To ukazuje na zatím nejsilnější výbuchy a mohlo by ukazovat na nástup výbušné aktivity řízené párou," uvádí Úřad Spojených států pro geologický průzkum (USGS).

 

Výbuch vychrlil do vzduchu velké množství popela, vylétl až do výšky deseti kilometrů. Zároveň padaly i obrovské kusy kamenů, které se mohou zvětšit až na velikost osobních aut. Všichni obyvatelé z okolních obcí byli už dříve evakuováni.

 

Pro potvrzení takzvaných freatických erupcí bude třeba další pozorování. Freatická erupce vzniká, když magma rozehřívá podzemní vodu, vlivem vysoké teploty se voda vypaří a vzniklá pára je pak motorem exploze.

 

USGS už dříve varovala, že takové exploze by mohly vrhat mnohem větší bloky, které by mohly mít i dva metry v průměru. Menší projektily pak mohou doletět do vzdálenosti několika kilometrů.

 

 

 

Z vulkánu stále stoupal oblak dýmu, jeho intenzita od středy opět trochu poklesla, ve čtvrtek kolem páté hodiny ranní místního času se ale ozvala ohromná exploze, která do vzduchu zvedla neskutečné množství popela a prachu. Exploze vymrštila prach do výšky několika tisíc metrů, uvádí BBC.

 

Erupce navíc neustále provází zemětřesení, která začínají navíc sílit. V okolí vulkánu praskají budovy i komunikace, díky neustálé deformaci navíc hrozí, že se otevřou další praskliny. USGS monitoruje 20 takových průduchů, ze kterých do okolí proudí láva.

TN.cz
Reklama