Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 6. 2017
Pokuty i požáry

Házení vajglů z auta se může pořádně prodražit! I za hranicemi

Zdroj: TV Nova

Vyhazování nedopalků cigaret z okna se může řidičům prodražit. Policie tento přestupek trestá pokutou až ve výši dvou tisíc korun. Pozor by si měli dát kuřáci za volantem i při cestě na dovolenou – v Rakousku stojí vyhozený nedopalek až 30 tisíc korun. Sankce jsou přísné, protože kvůli nedopalkům mnohdy vznikají nebezpečné požáry.

Najít nedopalky od cigaret u silnice není nic tak náročného. Jenže kuřáci tímto vyhazováním nejen znečišťují životní prostředí, zároveň si ale koledují i o tučné pokuty.


Za vyhození odpadků nebo nedopalků z okna mohou policisté uložit blokovou pokutu až dva tisíce korun. Jenže odhazování nedopalků z jedoucího auta má na svědomí i řadu požárů.

 

"Každý nedopalek cigarety je převážně otevřený zdroj ohně a tak by se k němu lidi měli chovat. Když dokouří cigaretu, je potřeba ji dobře uhasit," říká mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Kvůli vajglu shořel například valník v Seči na Chrudimsku, kde z protijedoucího auta řidič vyhodil nedopalek cigarety a ten dopadl přímo na slámu, která pak začala hořet.

 

V Rakousku vás ale vyhození cigarety může stát až 30 tisíc korun. V Itálii se pokutou trestá už samotné kouření v autě. A přestože se kvůli nebezpečí nejvíce mluví o nedopalcích, pokutu u nás můžete dostat za cokoliv - třeba i za žvýkačku vyhozenou z okna.

pez, Nikol Kudrnáčová TN.cz
Reklama