Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.8. 2017 22:54
nebezpečná nemoc

Hlídejte si své psy! U českých hranic objevili vzteklinu

Zdroj: TV Nova

V Polském Těšíně, několik desítek metrů za českými hranicemi, vyhlásila státní veterinární správa karanténu kvůli riziku vztekliny. Majitelé psů by tam vůbec neměli chodit. Za porušení jim hrozí vysoká pokuta.

Na začátku srpna v centru Polského Těšína našli uhynulého netopýra. Testy teď u něj prokázaly vzteklinu. Specifický typ viru představuje potenciální riziko i pro člověka.

 

"Přenos tohoto typu viru vztekliny na člověka je vzácný, ale přesto je třeba mít se na pozoru při nálezu uhynulého netopýra, nebo jedince s atypickým chováním," řekl Petr Majer, mluvčí Státní veterinární správy.

 

 

Toto virové onemocnění je velmi nebezpečné, proto polská Státní veterinární správa vydala nařízení, které přesně vymezuje pohyb zvířat v nebezpečném území.

 

Ohrožené území je přitom 100 metrů od hranice s Českou republikou. "Z naší strany kontrolujeme potřebné doklady, které potřebuje cizinec, když vstupuje na naše území, což je pas, očkování a samozřejmě čipování toho psa," řekl Petr Chroboczek, ředitel městské policie.

 

Zasažené území je označeno výstražnými tabulemi na dopravních značkách. Psi tam musí být na vodítku, musí mít platné očkování, kočky nesmí být puštěny volně. A platí zákaz lovení zvířat. Za porušení hrozí pokuta v přepočtu 1500 korun. Lidé by neměli na poraněná, uhynulá či podezřele se chovající zvířata sahat.

ham TN.cz
Reklama