Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Aktualizováno 4.2. 2018 22:26
důvěra vládě

Hnutí ANO hledá podporu pro vládu, v úterý bude jednat s KSČM

Zdroj: TV Nova

Hnutí ANO dál pokračuje v hledání podpory pro druhé sestavování vlády, intenzivně teď jedná třeba s KSČM. Už v úterý chtějí komunisté projednat s Andrejem Babišem některé zásadní programové body, které by mohly rozhodnout o tom, jestli budou komunisté druhou vládu tolerovat.

Komunisté vytvořili seznam témat, která jsou pro jejich rozhodování o toleranci při vyslovování důvěry vládě stěžejní, je mezi nimi třeba revize majetku církví, kontrola státních podniků nebo stavba dostupných bytů. Bodů je ale více.

 

V případě navyšování minimálních mezd a důchodů by podle ANO neměl být problém nalézt řešení. "Co se týče valorizace důchodů, zvyšování minimální mzdy, aby to nebylo ad hoc jen vždycky, když se blíží nějaké volby a že si to prosadí nějaká politická reprezentace, tam jsme samozřejmě taky pro," potvrdil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

 

Dalším bodem je progresivní zdanění, to by mohlo být mezi hnutím ANO a KSČM třecí plochou. "Tam je asi bod, který v tuto chvíli příliš k jednání není, protože pozice hnutí ANO vždycky byla a je stejná, že nechceme zvyšovat daňové zatížení občanů ČR ani firem," doplnil Vondráček.

 

Diskutovat by se mělo i o obecném referendu, hnutí ANO je na to připraveno, mají ovšem z části odlišný náhled na konkrétní parametry. O referendum dlouhodobě usiluje také SPD. S ní by hnutí Andreje Babiše mělo jednat ve středu a rozhodně není bez šance.

 

"Mám z těch jednání velmi dobrý pocit. Jestli to bude takhle pokračovat dál, tak se určitě na nějaké spolupráci při prosazování našeho politického programu dohodneme," uvedl předseda strany Tomio Okamura.

 

 

U sociální demokracie je zatím situace nečitelná. Její postoj k hnutí ANO by mohla výrazně ovlivnit volba nového předsedy. Ta je v plánu 18. února. Na pozici předsedy ČSSD kandiduje celkem sedm lidí. Jedním z nich je místopředseda Jan Hamáček, podle kterého se názory na vyjednávání o vládní účasti uvnitř strany liší. V boji o křeslo předsedy se utká s bývalým ministrem vnitra Milanem Chovancem, exhejtmanem Jiřím Zimolou, dále Miroslavem Krejčíkem, Romanou Žateckou, Antonínem Staňkem a Janem Juklem.
 

Šimon Pilek/klma tn.cz / TV Nova
Reklama