Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.1. 2016 18:59
video 18+ migrační krize

Horor na pobřeží: Moře vyplavilo desítky mrtvých uprchlíků

Uprchlíci nepřežili cestu z Turecka do Řecka
Zdroj: ČTK

Obraz zkázy se naskytl záchranářům na ostrově Lesbos. Moře vyplavilo na pobřeží desítky těl uprchlíků, kteří se snažili překonat úžinu mezi Tureckem a Řeckem. Převržený člun převážel 120 lidí, 39 z nich se utopilo, většina z obětí jsou děti.

Při pokusu dostat se z Turecka do Řecka utonulo nejméně 39 lidí, s nimiž se převrhnul člun. Dalších 75 lidí se podařilo zachránit. Uprchlíci byli ze Sýrie, Afghánistánu a Barmy. Neštěstí se stalo mezi tureckým pobřežním městem Ayvacik a řeckým ostrovem Lesbos, kam uprchlíci směřovali.

 

Mezi mrtvými jsou podle záchranářů především ženy a děti. "Bilance obětí zřejmě ještě vzroste, až se nalezne převrácený člun, v němž pravděpodobně uvázli další lidé," uvedl Saim Eskioglu, zástupce guvernéra provincie Çanakkale, v níž město Ayvacik leží. Sedmnáctimetrová loď podle něj narazila na skálu krátce poté, co vyplula z tureckého pobřeží.

 

Podle turecké agentury Dogan úřady již zadržely muže podezřelého z pašeráctví lidí, který údajně cestu lodě do Řecka zorganizoval.

 

 

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedla, že od začátku letošního roku do Řecka dorazilo více než 45.000 běženců, což je jedenatřicet krát více než v lednu 2015. Podle statistik IOM zahynulo při pokusu dostat se přes moře 218 osob, za celý loňský rok přišlo v moři o život více než 3700 lidí.

 

V Turecku žije přes 2,6 milionu syrských uprchlíků. Země loni souhlasila, že bude spolupracovat s Evropskou unií a bude bránit pašeráckým gangům uprchlíky převážet. EU na oplátku slíbila, že za to poskytne Turecku tři miliardy eur (81 miliard Kč) na zlepšení životních podmínek uprchlíků. Podle německého tisku ale nyní Turecko žádá o dvě miliardy eur více.

 

 

V nezvykle přímém výroku dnes přijímání dalších uprchlíků ze Sýrie podmínil výraznou finanční pomocí mezinárodního společenství i jordánský premiér Abdalláh Ansúr. Podle něj bude pro Ammán "opravdu velmi složité" absorbovat další běžence, pokud nedostane peníze do státního rozpočtu na pomoc uprchlíkům a příležitosti uzavřít nové obchodní dohody.

 

Ansúr hovořil krátce před začátkem humanitární konference o pomoci syrským uprchlíkům, která se bude konat ve čtvrtek v Londýně. Organizátoři na ní chtějí vybrat až devět miliard dolarů (224,5 miliardy Kč).

 

 

Jordánsko přijalo na své území asi 630.000 syrských uprchlíků. Po počáteční otevřenosti ale následovala omezení. Na syrsko-jordánské hranici nyní na vpuštění do země marně čeká zhruba 17.000 Syřanů.

ČTK