Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2018
Lyžaři, pozor

České hory zasypal sníh. Hrozí laviny, varuje horská služba

Lavinové nebezpečí - 1
Zdroj: Horská služba

Sníh a laviny netrápí jen zahraniční střediska, která v posledních dnes zasypaly přívaly sněhu. Jeseníky a Krkonoše hlásí třetí stupeň z pětistupňové škály lavinového nebezpečí. Již 19. ledna se pravděpodobně vinou skialpinisty v Dlouhém dole mezi Špindlerovým Mlýnem a Pecí pod Sněžkou uvolnila desková lavina. A horská služba varuje před dalšími.

Na hřebenech Krkonoš i Jeseníků leží podle webu Horské služby ČR nyní okolo 120 cm sněhu. Na strmých svazích tvoří navátý sníh desky a převěje, jimž hrozí sesuv již při menším zatížení. Nestabilní a riziková lavinová pole se vyskytují ve Velkém Kotli v Jeseníkách, středně stabilní v Modrém dole a Dlouhém dole v Krkonoších.

 

Horská službavybízí ke zvýšené opatrnosti při hřebenových túrách v nebezpečných oblastech a doporučuje všem, aby se raději vyhýbali strmým svahům se sklonem nad 35°. O aktuálním stavu na hřebenech informuje na svém webu a v mobilní aplikaci Snow Safe.

 

14

GALERIE: Lavinové nebezpečí na českých horách

Zdroj: Horská služba

Lavinové nebezpečí - 4

Hodnocení:

 

19. ledna 2018 došlo k sesuvu dosud největší laviny letošní sezony v Dlouhém dole. Měřila 170 metrů na délku a od 40 do 125 centimetrů na výšku. Podle vyhrabané díry se horská služba domnívá, že ji strhl skialpinista, který se ze zavalení svépomocí dostal. Záchranáři s termovizní neobjevili pod lavinou žádné oběti. Lavina zabíjela v České republice naposledy v roce 2015.

 


Kritickou situaci by mohly ještě zhoršit nový sníh a silný vítr. Český hydrometeorologický ústav však předpovídá pro následující dny jen občasné sněžení a mírný vítr, varuje ale před ledovkou.

 

S mnohem horší situací bojují alpská střediska v Rakousku, Itálii, Francii a Švýcarsku. Přívaly sněhu atakující místy čtyřmetrovou hranici již odřízly cestu do několika horských středisek. Ve francouzském Chamonix museli evakuovat lidi z více než 100 chat. Odříznuty jsou také střediska Zermatt, Andermatt, Wengen ve Švýcarsku a St. Anton am Arlberg, Lech a Zürs am Arlberg v Rakousku. To však nemusí být konečný výčet, podle meteorologů napadnou další desítky centimetrů sněhu.

sih TN.cz
Reklama