Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2017 20:52
Zatím rostou

Houbaři hlásí z lesů první úlovky, jejich růst ale zarazí vedra

Zdroj: TV Nova

Z lesů po celé republice houbaři hlásí první úlovky, rostou prý pravé hřiby, kováři nebo babky. Nadšení houbařů ale mírní mykologové, podle nich totiž nadcházející horké a hlavně suché dny růst hub zastaví.

Do lesa se dnes vydaly i štáby televize Nova, aby zjistily, jaká je situace v terénu.

 

Protože jsem optimista, do lesa si beru velký košík, podle mykologů by mi ale stačil s přehledem jen malý, popisuje reportér Filip Pultar.

 

Zkouším les jehličnatý, tam je ale sucho, v listnatém lese už mám o trochu víc štěstí, nejdřív najdu první babku a pak několik jejích bratříčků, po čtvrthodině mou snahu korunuje nádherná růžovka a seberu i něco s lupeny pod kloboukem.

 

Přesto jsem spokojený, deset kousků za hodinu v lese je na mě dobrý výsledek. Když jste ale houbařská kapacita, za stejný čas máte plný koš hřibů, uzavírá svou houbařskou výpravu reportér TV NOVA.

Houby ale nerostou plošně, kolem Hradce Králové to není žádná sláva, u Chocně je to lepší a slušné úlovky hlásí houbaři i z okolí Mladé Boleslavi, Bučiny nebo Ještědu.

 

S výhledem to ale, co se růstu hub týká, nevypadá dobře. Podle mykologů nadcházející tropické dny růst hub úplně zastaví.

pez, Filip Pultar TN.cz