Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 10. 2016
Myslivecký zákon

Úleva pro houbaře: S pokutami za vstup do lesa to bude jinak!

Houbaření
Zdroj: Profimedia
Houbaření - ilustrační foto

Houbaři i turisté si mohou oddechnout. Za porušení zákazu vstupu do lesa měla podle novely mysliveckého zákona hrozit pokuta až 30 tisíc, proti návrhu se ale postavili politici, lesníci i část veřejnosti. Sporná pasáž zřejmě z novely vypadne.

Za houbaření nebo procházky po lese v době honitby chtělo ministerstvo zemědělství zavést pokutu až 30 tisíc. Ministr Marian Jurečka si od novely zákona sliboval větší klid pro zvěř i myslivce a hlavně možnost zabránit tragédiím, kdy se třeba houbaři připletou lovcům "do rány".

 

V současnosti je přitom sankce třikrát nižší, návrh tak vyvolal bouřlivou reakci veřejnosti. Proti zákazu vstupu do lesa vznikla i petice, kterou už podepsalo téměř 43 tisíc lidí. Návrh kritizovali i sami zemědělci, třeba Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ).

 

"Ministr Marian Jurečka svým návrhem nesmí vzít houbařům, cyklistům nebo turistům právo na vstup do přírody. Situace, kdy člověk s rodinou nesmí třeba půl roku vyjít na houby pod hrozbou pokuty 30 tisíc korun, je naprosto nepřijatelná," uvedl k petici Daniel Pitek, soukromý zemědělec.

 

 

Proti zpřísnění sankcí je také většina politiků - koaličních i opozičních. K novele se navíc podle deníku E15 v mezirezortním připomínkovém řízení sešlo až 350 stran připomínek. Podle mluvčí se jimi ministerstvo zemědělství stále zabývá, vláda proto nestihla návrh probrat ani v září, jak se plánovalo.

 

Podle Daniela Pitka, člena Rady ASZ a Strany zelených se ale houbaři a turisté už teď nemusí obávat. Ministr Jurečka chce podle něj ustanovení o zvýšení pokuty z novely vymazat. Platily by tak stejné sankce jako dosud - v maximální výši 10 tisíc.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Největší houbu na světě našel tento Mexičan

Špatná zpráva pro chlapy: Na světě existují houby, které ženy přivádějí k orgasmu! Kde je najít?

epa TN.cz