Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2017
Smrt diktátorova bratra

Hrozí jim oprátka! Atentátnice na Kimova bratra obvinili z vraždy

Atentátnice na Kim Čong-nama
Zdroj: Profimedia
Atentátnice na Kim Čong-nama, Doan Thi Huongová (vlevo) a Siti Aisyahová

Nejpřísnější trest hrozí dvěma ženám, které podle malajských úřadů spáchali na mezinárodním letišti v Kuala Lumpuru atentát na Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Dvě mladé ženy původem z Indonésie a Vietnamu si ve středu vyslechly u malajsijského soudu obvinění z vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim Čong-nam byl zavražděn 13. února v odletové hale mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru. Ženy mu stříkly do obličeje jed, pravděpodobně nervový plyn VX. Kim Čong-nam krátce po útoku zemřel během převozu do nemocnice.

 

K soudu je přivedly těžkooděnci ozbrojení samopaly. Obě ženy podle magazínu The Time působily klidně a vyrovnaně. Obě u soudu uvedly, že rozumí obvinění. Nijak se k němu nevyjádřily. Policie je zadržela krátce po útoku.

 

Pětadvacetiletá Indonésanka Siti Aisyahová uvedla při policejním výslechu, že si myslela, že se jedná o skrytou kameru. Obdobně mluvila také osmadvacetiletá Vietnamka Doan Thi Huongová. Za útok dostaly zaplaceno v přepočtu 2 300 korun. V případě odsouzení ženám hrozí trest smrti oběšením.

 

 

Podle jihokorejských představitelů stála za útokem Severní Korea. Ta jakoukoliv roli důrazně odmítá. Severokorejští představitelé uvedli, že za smrt Kim Čong-nama zodpovídá Malajsie, protože k vraždě došlo na jejím území. KLDR odmítala i provedení pitvy a vyžadovala okamžité vydání těla. To Malajsie odmítla.

 

Útok v plné letištní hale zaznamenaly bezpečnostní kamery. Vedle dvou atentátnic zadrželi policisté také občana KLDR Ri Čong-chola, který zůstává ve vazbě a zatím není jasné, jestli jej úřady také obviní. Severokorejská ambasáda žádá jeho okamžité propuštění. Podle listu New York Times policisté pátrají po dalších sedmi lidech, kteří mohou mít na atentátu podíl.

 

Atentát zachytily bezpečnostní kamery:

 

Ačkoliv KLDR odmítá jakoukoliv roli na atentátu, už vyslala dvě delegace, které mají žehlit důsledky, které atentát v Malajsii měl na mezinárodní pozici KLDR. Jedna delegace vedená náměstkem ministra zahraničí odjela jednat do Pekingu, druhá delegace odcestovala do Kuala Lumpuru.

 

Kim Čong-nam byl nejstarším synem bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila. Vyrůstal coby jeho nástupce, svému otci se ale znelíbil. Definitivně nad ním zlomil hůl, když byl zadržen na letišti v Tokiu. Do země se snažil přijet na falešný pas. Policistům prozradil, že chtěl navštívit Disneyland. Kim Čong-nam žil ve vyhnanství v Macau, veřejně odmítal, že by měl jakékoliv politické ambice a svého bratra Kim Čong-una žádal o to, aby se nad ním smiloval a ušetřil jeho život.
 

vbo TN.cz