Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Publikováno 8. 3. 2018
světový den ledvin

Hrozí vám nemoc ledvin? Udělejte si test, který zabere jen minutu!

Bolest zad
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Kromě toho, že je dnešek svátkem všech žen, připadá na 8. března také Světový den ledvin. Více ohrožené nemocemi ledvin jsou ženy, častěji je trápí především záněty močového měchýře. Ročně se s touto chorobou potýkají statisíce lidí. Ověřte si v krátkém testu, zda i vám nemoc ledvin nehrozí!

Takřka 400 tisíc lidí onemocnělo v roce 2016 podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny zánětem močového měchýře a v 74 % to byly ženy. Opakované záněty přitom mohou vést až k chronickému zánětu ledvin a mohou končit selháním ledvin a následné dialýze nebo transplantaci.

 

Nejčastějšími původci infekcí jsou bakterie, které se běžně vyskytují ve střevní mikrofloře. Obzvlášť na pozoru by se měly mít těhotné ženy, u nichž se problémy vyskytují dvakrát častěji než u ostatních lidí.

 

Chronické onemocnění ledvin postihuje na celém světě asi 195 milionů žen, ročně jich v důsledku něj zemře téměř 600 tisíc. Rizikovou skupinou jsou kuřáci, obézní lidé a také pacienti s cukrovkou či srdečními nemocemi. Výskyt onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem.

 

 

Ve čtvrtek se v rámci Světového dne ledvin otevírá všech 26 dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum od 8 do 15 hodin, kam mohou zájemci bez objednání přijít a nechat si vyšetřit ledviny zcela zdarma. Seznam pracovišť najdete na stránkách www.svetovydenledvin.cz. Vyšetření trvá zhruba 10 minut a lékaři mimo vzorku moči a kapičky krve s pacientem proberou rizikové faktory.

 

Jestli nepatříte do rizikové skupiny, si můžete ověřit během chvilky i z pohodlí domova. "Užitečným nástrojem, který člověku napoví, zda by sám mohl či nemusel patřit do rizikové skupiny, je náš on-line test,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek. Tzv. ledvinovou kalkulačku najdete TADY.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na BÍLKOVINY: Příliš mnoho proteinů zničí vaše ledviny!
Necítíte se fit? Oči prozradí, kde hledat příčinu

mom TN.cz
Reklama