Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 1. 2016
ptali jsme se

Hrůzné obrázky na cigaretách? Čechy od kouření neodradí!

Zdroj: TN.cz

Kuřáci to budou mít v budoucnu nejspíš čím dál těžší. Kromě avizovaného zdražení cigaret a možného zákazu kouření v restauracích a hospodách se chystá i úprava vzhledu cigaretových krabiček. Již od května by se tak na všech krabičkách měly objevovat strašidelné obrázky zdravotních problémů, které kouření způsobuje. Vydali jsme se tedy zeptat kuřáků do ulic, zdali je tyto obrázky do budoucna od kouření odradí.

"Fuj, je to opravdu nechutné," říká takřka každý při pohledu na obrázky zdravotních problémů způsobených kouřením. Zároveň ale jedním dechem dodávají, že přestat kouřit je nedonutí. Na respondenty v ulicích jsme se tentokrát vybavili papíry s vytištěnými obrázky, které se budou v brzké době objevovat na cigaretových krabičkách po celé EU.

 

Někteří z oslovených lidí věří, že se jedná o dobrou kampaň a že určitě alespoň některé lidi přesvědčí s kouřením přestat nebo ho alespoň omezit. Většinu respondentů ale nechávají obrázky chladnými a tvrdí, že budou vesele kouřit dál. "Víte, co se říká? Kouřil, umřel. Nekouřil, umřel taky," odpovídá s úsměvem mladá dáma.

 

 

A i těm, kterým se obrázky na pohled hnusí, se kouření zcela nezprotiví: "Tak to otočím nebo to dám do kabelky a nekoukám na to," poradí si s nevzhlednými obrázky oslovená paní. "Tak v nejhorším si to přendám do tabatěrky," říká nám za chvíli pro změnu pán. Češi si zkrátka vždycky poradí.

 

"Se mnou to nic neudělá, já kouřím rád a budu kouřit dál," shrnuje situaci i mnoha dalších lidí mladý muž. Ne všichni jsou ale se svým kouřením spokojeni. Ti, kteří se snaží přestat ale tvrdí, že to nebudou dělat kvůli nějakým obrázkům, ale kvůli sobě. "Obrázky mě neodradí, ale stejně se snažím přestat," přiznává slečna.

TN.cz/Jakub Deml