Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.9. 2017 06:27
sledujeme on-line kategorie 3

Hurikán Irma mírně zeslábl, na Floridě vrcholí evakuace

Zdroj: TV Nova

Hurikán Irma oslabil na třetí stupeň. Předtím ale ohromnou silou udeřil v noci na sobotu na Kubu, následně opět mírně zeslábl. Vítr v hurikánu se pohybuje kolem rychlosti 250 kilometrů v hodině, v nárazech je pak mnohem silnější. Při své cestě Karibikem si strašlivé monstrum vyžádalo nejméně 24 životů. Na Floridě vrcholí evakuace a přípravy na úder. Oběma floridským jaderným elektrárnám hrozí přímý zásah s hurikánem.

Ostrovy v severní části Malých Antil jsou zčásti nebo zcela zdevastované. Záchranné týmy vyslala Francie, Británie i Nizozemsko, podle mnohých ale reagovaly příliš pozdě.

 

Velkou hrozbou jsou jaderné elektrárny na Floridě, kterým hrozí přímý zásah s hurikánem Irma. Jejich provozovatelé tvrdí, že jsou připraveni na nejhorší. Podle nich nehrozí jaderná katastrofa, která v roce 2011 postihla po zemětřesení a následné vlně tsunami japonskou Fukušimu.

 

Velké obavy panovaly z následků hurikánu na Haiti, které se ještě nevzpamatovalo z dřívějších přírodních katastrof a kde někteří lidé odmítli ohrožené oblasti opustit. Hurikán ale nakonec přešel severně od ostrova Hispaniola a v Dominikánské republice i na Haiti, které se o ostrov dělí, způsobil jen menší škody; podle dosavadních zpráv tu nikdo nezahynul.

 

Hurikán Irma strašlivou silou udeřil na Kubu. Úřady nechaly přemístit 10.000 cizinců do bezpečnějších míst. V plném proudu jsou přípravy na úder hurikánu i na Floridě, kde se očekává v noci na neděli místního času (v neděli ráno SELČ). Guvernér Rick Scott nařídil evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí, stejnému počtu doporučil evakuaci i guvernér Georgie Nathan Deal. Na Floridě by o elektřinu mohly přijít čtyři miliony lidí.

 

On-line reportáž

Postup hurikánu Irma Karibikem

8:11

Irma opět sílí a je klasifikována jako bouře kategorie 4!

8:08

.

Počasí na Floridě sleduje Reed Timer z AccuWeather, který přináíší živé vstupy přímo z Key West, kde již fouká velmi silný vítr a intenzivně prší.

8:00

Jak přečkali hurikán Češi na Kubě si můžete přečíst ZDE.

 

Ředitel americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long varoval, že část USA hurikán zcela zpustoší. Obyvatele nicméně ubezpečil, že úřady jsou připravené poskytnout masivní pomoc. Podle původních předpovědí měla Irma postupovat severně podél pobřeží Floridy, nyní však americké Národní středisko pro hurikány (NHC) očekává, že oko cyklonu projde středem poloostrova.

 

113

GALERIE: Hurikán Irma

Zdroj: ČTK

Hurikán Irma - Panenské americké ostrovy

Hodnocení:

 

Prezident Donald Trump na twitteru vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli do bezpečí. Irma má podle něj "naprosto historický ničivý potenciál". Pět Trumpových žijících předchůdců vyzvalo Američany, aby přispěli na pomoc spoluobčanům postiženým hurikány Harvey a Irma.

 

 

Na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň dnes v Atlantiku zesílil také hurikán José. Podle dosavadních odhadů by se měl v sobotu přehnat přes severovýchodní část Malých Antil, které už zpustošila Irma. Následně by se ale měl na rozdíl od ní stočit k severu a pokračovat nad Sargasové moře.

 

Kromě hurikánů Irma a José se v oblasti vyskytuje i třetí hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem a zatím dosáhl druhého z pěti stupňů. Nad východní Mexiko by měl dorazit v sobotu.

 

Před cestou do hurikánem ohrožených oblastí varuje i Ministerstvo zahraničí: "MZV důrazně nedoporučuje cesty do Karibiku a na Floridu (zejména do její jižní části). Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučujeme důsledně sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (National Hurricane Center, NHC) http://www.nhc.noaa.gov/."

 

Na reportáž TV Nova se můžete podívat zde:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

STRACH O ŽIVOT: Zuzana Belohorcová uvízla s rodinou v Miami. Čekají na ničivý hurikán!

POZOR: Internetem se šíří fotografie žraloka v ulicích zaplaveného Houstonu! Víme, co to znamená

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.9. | 07:20 hajnej53
11
Tak z toho člověka mrazí. Co by se asi tak stalo před 150 - 200 lety, kdy by ...
9.9. | 09:16 bimbi20
-13
ČR je připravena pomoci migrantům z těchto zničených lokalit. Kubánci jsou ...
11.9. | 09:12 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nenavistne? Je tu vetsi prasak jak ty? A ze nekdo odpovi stejnou munici jako ty tak on je rasista a ty jiste Demokrat? Zdaleka nejsi takovy rasista a fasoun jako on? Ne, jsi daleko horsi. JE mi ztebe na bliti,,to myslim uprimne..TO bude asi vsechno tim , ze nejsi schopen si uvedomit -zacotomas..a
10.9. | 18:08 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Novus, já s tím zkušenost nemám, ale tys mohl být průkopníkem análního alpinismu. :o) Trasimimu nesahám ani po kotníky? Tak tos mě uklidnil. Vzhledem k tomu, jakých se zde dočkává reakcí na své nenávistné kydy jsem tomu rád. Máš recht. Zdaleka nejsem takový rasista a fašoun jako on.
10.9. | 15:24 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova , mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
10.9. | 14:05 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kdopak vysssral tebe, ty vejkale salamounskej?? Trasimimu nesahas ani po kotniky,,nebudes ty nakonec jeho hooWNem? Smrdis ,kvalitne, to ano...tipni si--zacotomas??
10.9. | 14:00 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ten navod, jak se zasunout bezbolestne, to mas vyzkousene nakom? NA Drzkovi?? Uvedomujes si ty nasledky?? Vzdyt tim se nevedomky stavas zasunutym v USiriti, kde DRzka prez svuj komunistickej puvod trci az po usi??Verbalni prujmy mate totozne, takze se mylit nemuzu!
10.9. | 13:56 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
ME nepresvedci nikdo, natoz ty, osliku..Tady cele tahle diskuze jsou dobrou "Skolou Zivota",,je videt co se stalo z kdysi civilizovane spolecnosti a kam se to riti..NEjspis do riti..A kvuli tomu jase Milosovi nepotrebuji zasouvat,,protoze ja na rozdil od tebe vim moc dobre zacotovsechno ...
10.9. | 10:21 Stojan Migrifič
5
Náhlasit nevhodný komentář
Adresa: Ústavní 91, 181 02 Praha 8, Česká republika Tel.: +420 284 016 111 Fax: +420 284 016 595 Web: www.bohnice.cz
10.9. | 10:20 dementhunter
4
Náhlasit nevhodný komentář
Brnkněte mi pane Trasimi mohu vám pomoci. Mudr. Čikatilo.
10.9. | 09:22 hajnej53
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nejsem cynik, ale dnes, 10.9., má Irma svátek. Tož bude-li zlobit tak nic nedostane. No jo, ona si vlastně bere sama. Tak jediné přání je: ".....a nezlob!!!"
10.9. | 09:15 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
10.9. | 08:20 novus, a čo je to také: Skus se zamyslet, zacotomas?? To je to záškoláctví z mladých let. Chodil jsi pravidelně za školu, děláš ze sebe po zbytek života negramotného blba. Ani ten Vladimír Iljič tě nepřesvědčil svým citátem, že školu nelze podceňovat.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple