Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.10. 2017 22:57
Už je nad pevninou

Hurikán Nate udeřil na USA! "Zůstaneme," šokují desítky lidí

Zdroj: TV Nova

Hurikán Nate se přesunul nad americkou pevninu. V Louisianě, Mississippi a Alabamě platí stav nouze a část obyvatel už se musela evakuovat. Podle meteorologů ale nebude Nate tak silný jako předchozí hurikány, a tak se někteří lidé rozhodli přečkat ve svých domovech.

Krátce po půlnoci místního času dosáhla tropická bouře Nate americké pevniny - poblíž města Biloxi ve státě Mississippi. Nate zatím zůstává hurikánem první kategorie, rychlost větru dosahuje až 140 km/h. Píše o tom zpravodajský portál CNN.

 

Nate se dostal nad pevninu už v sobotu večer, ale jen na krátkou chvíli, uvádí americké Národní centrum pro hurikány. V několika státech platí stav nouze, v dalších varování před bouří nebo hurikánem.

 

Nate by měl rychle slábnout a meteorologové očekávají, že nenapáchá takové škody jako hurikány před ním. Lidé v oblasti se proto necítí bouří tolik ohroženi. "Kvůli Katrině jsme odešli, tentokrát ale přečkáme doma," citovala agentura AP Eda z Ocean Springs.

 

Naopak největší obavy měli obyvatelé New Orleans, které v roce 2005 poničil právě hurikán Katrina. Nate se ale kolem města přehnal z východu, a tak ho zasáhl "suchým koncem". To znamená, že díky vysoké rychlosti větru nestačilo napršet tolik vody.

 

 

"Zdá se, že jsme se na poslední chvíli vyhnuli kulce. Žádné záplavy ani přelití hráze jsme nezaznamenali," prohlásil zástupce guvernéra Luisiany Billy Nungesser. V New Orleans nejdříve starosta vyhlásil zákaz vycházení, jen po hodině ho ale zrušil.

 

Nate je za posledních šest týdnů už třetím hurikánem, který zasáhl americkou pevninu. Kromě Louisiany jsou nejvíce ohroženy státy Mississippi a Alabama. Ve střední Americe současný hurikán zabil 28 lidí, ve Spojených státech zatím žádné oběti hlášeny nejsou.

 

Hurikán Nate zaplavil parkoviště na pobřeží Biloxi

epa TN.cz